fot. PAP/EPA

UNICEF w Nigerii: Rocznie z powodu niedostatku wody umiera ok. 100 tys. nigeryjskich dzieci

Według Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)1/3, czyli ponad 26 mln nigeryjskich dzieci nie ma dostępu do wystarczającej ilości wody, z tego powodu umiera ich rocznie około 100 tys.

W oświadczeniu, które wydano z okazji Światowego Dnia Wody, UNICEF ujawnił, że ponad 1,42 mld ludzi na świecie żyje w regionach o małym lub ekstremalnie małym dostępie do wody. Oznacza to, że jedno na pięć dzieci nie ma wystarczającej ilości wody do zdrowego funkcjonowania.

Nigeria, która jest najbardziej zaludnionym krajem na kontynencie afrykańskim, ma szczególnie niepokojące statystyki. Szacuje się, że rocznie z powodu niedostatku wody umiera ok. 100 tys. nigeryjskich dzieci.

Reprezentant UNICEF na Nigerię Peter Hawkins zwrócił uwagę, że kraj zmaga się z kryzysem wodnym.

„Dzieci są jego największymi ofiarami” – dodał.

Choć w Nigerii odnotowano w ostatnim czasie „pewien postęp”, konieczny jest „jeszcze większy wysiłek włożony w zapewnienie, że wszyscy Nigeryjczycy będą mieli dostęp do czystej wody oraz usług sanitarnych”.

Według statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych, pomimo iż ok. 70 proc. mieszkańców Nigerii ma dostęp do wody oraz podstawowych środków sanitarnych, ponad połowa źródeł wody, z których korzystają, jest zanieczyszczona.

PAP

drukuj