Przybywa wody w rzekach Podbeskidzia; alarmy na Wiśle i Iłownicy

Stan alarmowy przekroczyła w piątek wieczorem Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach, Wisła w Oświęcimiu i Stryszawka w Suchej Beskidzkiej. Rzeki na południu woj. śląskiego i w zachodniej Małopolsce wzbierają. Strażacy podają jednak, że w regionie jest spokojnie.

Rzeka Wisła najwyższy poziom – 682 cm, osiągnęła w Jawiszowicach na styku województw śląskiego i małopolskiego. O ponad 50 cm przekracza tam stan alarmowy. W powiecie oświęcimskim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. W tym rejonie strażacy podjęli w piątek kilkanaście interwencji. Najczęściej pompowali wodę z piwnic budynków jednorodzinnych, rozlewisk i udrażniali przepusty.

W rejonie Bielska-Białej poziom rzeki Iłownicy wynosił wieczorem 425 cm, o 5 cm więcej niż alarm. Poziom ostrzegawczy ma Biała w Czechowicach-Dziedzicach. Strażacy informują o sporadycznych i niewielkich lokalnych podtopieniach. W piątek interweniowali ponad 20 razy.

Na Żywiecczyźnie strażacy wzywani byli ok. 30 razy, głównie do pompowania wody z piwnic. Wieczorem sytuacja się poprawiła. W powiecie stany ostrzegawcze były przekroczone na Sole w Żywcu, Koszarawie w Pewli Małej i Bystrej w Kamesznicy.

Na Śląsku Cieszyńskim wciąż przekroczone są stany ostrzegawcze na Olzie w Cieszynie oraz Wiśle w Wiśle, Ustroniu i Skoczowie. Wody jednak zaczęło ubywać. W powiecie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Policjanci poinformowali, że nadal nieprzejezdne są podtopione drogi z Dębowca do Ochab i z Drogomyśla do Pruchnej.

W powiecie Suchej Beskidzkiej rzeka Stryszawka ma 278 cm i przekracza poziom alarmowy o 8 cm.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl