W długi weekend Szczecin od strony wody

Port, stocznię, szczecińską Wenecję i sieć malowniczych kanałów będą mogli podziwiać turyści, którzy w długi weekend zdecydują się zobaczyć jak wygląda stolica Pomorza Zachodniego od strony wody.

Wszyscy, którzy chcą poznać uroki Szczecina od strony wody od 1 maja będą mogli wypożyczyć w centrum miasta niewielką motorówkę i ruszyć w rejs. Pięcioosobowe jednostki mają silniki o małej pojemności, dzięki czemu po krótkim szkoleniu prowadzić je może każda dorosła osoba nawet bez patentu motorowodnego. Turystom pomoże na pewno mapka międzyodrza, która znajduje się na każdej łodzi.

Motorówki, należące do miejskiej spółki Żegluga Szczecińska, można wypożyczyć w centrum miasta. Szczecin położony nad Odrą i jeziorem Dąbie wydaje się idealnym miejscem do turystyki wodnej; nie wszyscy wiedzą, że jedna czwarta powierzchni miasta to woda.

Z pokładu łodzi, będąc jeszcze w centrum miasta zobaczyć można m.in. reprezentacyjne Wały Chrobrego. Płynąc dalej na północ zobaczymy jak krajobraz miasta zmienia się i zaczynają dominować w nim tereny przemysłowe. Turyści zobaczą tam m.in. imponujące suwnice stoczniowe i portowe dźwigi.

Jeżeli udamy się zaś z okolic Mostu Długiego w kierunku południowym, to po kilku minutach rejsu miniemy Dworzec Główny i znajdziemy się w szczecińskiej Wenecji. To zespół zabytkowych zabudowań fabrycznych postawionych nad samą rzeką. Dawniej była tu wytwórnia alkoholu i drożdży. Budynki były niegdyś ozdobą całego nadodrzańskiego pasa przemysłowej zabudowy sięgającego w kierunku Tamy Pomorzańskiej.

Turyści szukający nieco więcej spokoju powinni wybrać się natomiast w kierunku jeziora Dąbie. Płynąc przez sieć malowniczych wysp i krętych kanałów podziwiać można m.in. orły bieliki, czaple, bobry, wydry, a także rzadkie gatunki roślin.

Do dyspozycji żeglarzy, którzy chcieliby odpocząć i np. przygotować posiłek są cztery tzw. zakątki wodne. To miejsca postojowe dla małych jednostek pływających po jeziorze Dąbie. Ich częściowe zadaszanie pozwala schronić się przed deszczem lub wiatrem. Trzy zakątki wodne powstały na rzece Święta, a jeden na kanale Wydrnik.

Motorówki od 1 maja br. będą dostępne dla turystów siedem dni w tygodniu od godz. 10.00 do 19.00 Zainteresowani mogą wcześniej telefonicznie zarezerwować jednostki.

Jeżeli komuś spodoba się Szczecin oglądany z wody, powinien przyjechać na dłużej i zwiedzić także rozciągająca się na południe od miasta krainę rozlewisk i mokradeł zamkniętą między dwiema odnogami Odry – Wschodnią i Zachodnią.

To teren Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, po którym można pływać jedynie kajakami lub łodziami bez silników. To idealny teren dla miłośników dzikiej przyrody, którzy zobaczą tam łany niezapominajek, kaczeńców, irysów, paproci i innych roślin. Pośród sitowia wypatrywać można ok. 200 gatunków ptaków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl