Ministerstwo Środowiska chce zmniejszyć stawki opłat za wodę

Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się dziś projektem nowego prawa wodnego. Przepisy będą wdrażały do polskiego prawa art. 9 unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej, który stanowi, że wszyscy korzystający z wody mają za to płacić. Chodzi o tzw. zwrot kosztów usług wodnych.

Opłaty będą dotyczyły energetyki, hodowców ryb, rolników czy przedsiębiorców, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkcji.

Wiceminister Środowiska Mariusz Gajda zaznaczył wczoraj, że resort przygotował zmiany w swoim projekcie. Większość opłat za pobór wód powierzchniowych i podziemnych będzie pomniejszona trzykrotnie w stosunku do pierwotnie zaproponowanych – mówił.

– Nie możemy zbytnio w tej chwili obciążać społeczeństwa, bo prawdę powiedziawszy każda opłata, nawet dla firmy, która coś produkuje czy wytwarza energię, jest na ogół przerzucona na społeczeństwo. Musieliśmy dostosować te opłaty w taki sposób, aby ludzie jednak za bardzo tego nie odczuli, a z drugiej strony musimy jednak spełnić warunki Komisji Europejskiej – podkreślił Mariusz Gajda.

Wiceminister Mariusz Gajda zaznaczył, że Komitet Stały Rady Ministrów zdecyduje o tym, kiedy projekt zostanie skierowany pod obrady rządu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl