UNHCR: 100 tys. przesiedlonych przed iracką ofensywą na Mosul

Ponad 100 tys. ludzi zostało przesiedlonych w ramach działań sił irackich, które przygotowują się do ofensywy na uchodzące za bastion tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) miasto Mosul na północny Iraku – podało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Zorganizowane obozy dla uchodźców są obecnie przesiedlone; według Associated Press w tym rejonie tysiące ludzi pozostaje bez dachu nad głową. Na północ od Mosulu UNHCR buduje dwa nowe obozy.

Według Czerwonego Krzyża wspierana przez międzynarodowe lotnictwo i setki amerykańskich doradców wojskowych ofensywa wojsk irackich może spowodować kolejną falę uchodźców; swoje domy może opuścić nawet milion ludzi.

Obecnie irackie władze wraz z międzynarodową koalicją dowodzoną przez USA przygotowują plany wyzwolenia Mosulu. Od wielu miesięcy sił irackie zbliżają się do miasta, wyzwalając mniejsze miejscowości. Według AFP, powołującej się na źródła wojskowe, atak nie nastąpi szybko.

Tzw. Państwo Islamskie zajęło w 2014 roku znaczne tereny na północ i wschód od Bagdadu, ale od tamtej pory straciło kontrolę nad wieloma obszarami dzięki kontrofensywie irackiej przy wsparciu międzynarodowej koalicji. Od 2014 roku do lipca 2016 roku w wyniku działań wojennych ISIS swoje domy musiało opuścić 3,4 mln Irakijczyków. W rękach ISIS pozostają także znaczne tereny w sąsiedniej Syrii.

PAP/RIRM

drukuj