fot. twitter.com/MI_GOV_PL

Umowa ws. realizacji drogi S19 została podpisana

Umowa na realizację drogi S19 pomiędzy przejściem granicznym w Kuźnicy a Sokółką została podpisana. Odcinek będzie częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia. Trasa znacząco ułatwi ruch przygraniczny.

Od lat mieszkańcy Podlasia zabiegali o budowę nowej trasy.

– W 2025 roku już będziemy mogli spokojnie chodzić po ulicach Sokółki. Już nie będzie tirów, które będą tranzytem przejeżdżały przez nasze miasto, tylko obwodnicą – powiedział Piotr Rećko, starosta Sokółki.

Blisko szesnastokilometrowy odcinek trasy ekspresowej będzie prowadził z Sokółki do przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy. Tuż przy granicy trasa będzie miała po 6 pasów w obu kierunkach. Powstanie też niezbędna infrastruktura m.in. duży parking – mówi Wojciech Borzuchowski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

– Będzie to parking, który został przeliczony na pojemność 860 pojazdów ciężarowych, 210 pojazdów osobowych, autobusy i miejsca do ładowania – zaznaczył Wojciech Borzuchowski.

Nowy odcinek będzie częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia – przypomniał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Odnoga Via Carpatii będzie zrealizowana do 2025, tak jak cała Via Carpatia w Polsce, która ma być i będzie motorem rozwoju całego regionu. Nie tylko Podlasia, ale również Lubelszczyzny i Podkarpacia – zaznaczył Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1370361266066309121

Budowa odcinka S19 (Sokółka-Kuźnica) będzie kosztowała ponad pół miliarda złotych. Środki na realizację całej trasy S19 rząd zabezpieczył już w 2017 roku w Krajowym Programie Drogowym.

TV Trwam News

drukuj