Umowa UE-USA może otworzyć drzwi GMO

Negocjowana od ponad roku umowa UE-USA może otworzyć drzwi dla amerykańskiej żywności GMO. W USA żywność modyfikowana genetycznie stanowi aż 70-80 proc., podczas gdy w UE poniżej 1 proc. Rolnictwo amerykańskie opiera się na GMO, trudno więc pominąć tę kwestię w negocjacjach transatlantyckich.

Komisja Europejska podkreśla, że nie zgodzi się na obniżenie standardów bezpieczeństwa żywności. Przyszły przewodniczący KE Jean-Claude Juncker powiedział, że dopilnuje, by unijne zasady bezpieczeństwa żywności były nienaruszalne.

Tymczasem, dziś w Warszawie z ministrem gospodarki Januszem Piechcińskim spotka się sekretarz handlu USA Penny Pritzker. Piechociński zapowiedział, że zaproponuje jej wprowadzenie na skróty polskich owoców i warzyw na rynek USA.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski,  były wiceminister rolnictwa podkreślił, że istnieje zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Dlatego postulaty polskie powinny być jasne i stanowcze.

– Postulaty polskie powinny iść w kierunku wyłączenia, bądź wprowadzenia szczególnych regulacji dotyczących handlu artykułami rolno-spożywczymi. Jest to kwestia określenia kontyngentów dostępu do polskiego rynku, możliwości wstrzymania importu, jeżeli zacząłby wypierać i grozić polskiej produkcji żywności nie tylko na rynkach międzynarodowych, ale również w Polsce. Muszą być pewne klauzule dające możliwość wstrzymania procesu. Rolnictwo amerykańskie może zniszczyć rolnictwo polskie. Na dodatek, jest tam całkiem inne podejście do żywności GMO. Amerykanie nie widzą w tym problemu, natomiast zdecydowana większość krajów UE jest przeciwna wprowadzaniu GMO do środowiska. Nie wolno – budując strefy wolnego handlu – doprowadzić do tego, że te wątpliwości UE ulegną zmianie – zwraca uwagę poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

Negocjacje umowy TTIP trwają od 2013r. Umowa będzie największym globalnym porozumieniem gospodarczo-handlowym w historii, obejmując jedną trzecią światowego handlu. Jednym z priorytetów dla Polski w tych negocjacjach jest wyeliminowanie ograniczeń w eksporcie gazu z USA.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl