fot. facebook.com

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Duży nacisk w kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość kładło na ułatwienie życia przedsiębiorcom. Pewne rozwiązania już wprowadzono. Od 30 kwietnia działa Konstytucja Biznesu. Najmniejsi przedsiębiorcy nie muszą rejestrować działalności i płacić składek. Jest też ulga na start. Od nowego roku z kolei obowiązywać będzie niższy ZUS dla małych firm.

Od lat przedsiębiorcy, zwłaszcza ci mali, narzekali na wysokość składki ZUS. Wielu tłumaczyło, że w gorszych miesiącach nie stać ich na jej opłacenie. Dziś najmniejsi przedsiębiorcy, zwłaszcza ci sezonowi, w ogóle nie muszą rejestrować swojej działalności. 

– To jest o tyle dobre, że z tego ułatwienia mogą korzystać osoby młode, studenci, ludzie, którzy chcą sobie dorabiać poprzez rękodzieło, poprzez wyroby rzemieślnicze – mówi Jan Sulanowski, radny z Poznania.

Z działalności nierejestrowanej skorzystają ci, których przychody nie przekraczają 1050 złotych miesięcznie. Rozwiązanie to pomoże m.in. osobom udzielającym korepetycji albo takim, które sporadycznie coś sprzedają w internecie. Ci, którzy dotychczas nie zakładali firmy mogą skorzystać z tak zwanej ulgi na start. Na czym ona polega – wyjaśnia poznański radny Jan Sulanowski.

– Początkujący przedsiębiorcy nie muszą odprowadzać tych wszystkich składek. Jedyna składka, jaką muszą odprowadzać to jest składka zdrowotna – wskazuje Jan Sulanowski.

Dodatkowo taka osoba nie traci prawa do „małego ZUS-u”. Oznacza to, że razem okres ulgowy trwa aż 2,5 roku. Rozwiązania, o których przed chwilą mówiliśmy to elementy Konstytucji Biznesu. Działa ona od 30 kwietnia. 

– One mają zachęcić do aktywności gospodarczej. Bardzo mocno odciążają najmniejsze przedsiębiorstwa, mikroprzedsiębiorstwa. Wzmacniają małe i średnie przedsiębiorstwa – podkreśla Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Konstytucja Biznesu zastąpiła ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Pochodzące z 2004 r. przepisy były nowelizowane przeszło 80 razy. A to nie koniec ułatwień dla przedsiębiorców. Od nowego roku drobni przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę na ubezpieczenie społeczne.

– Pośród licznych celów, za którymi ma iść ta ustawa, jest m.in. rozwój przedsiębiorczości, wzrost aktywności zawodowej, ale także i ograniczenie szarej strefy – podkreśla Mateusz Rozmiarek, radny Poznania.

Z nowych rozwiązań skorzystają osoby, u których średniomiesięczny przychód w 2018 roku nie przekroczy 5250 złotych. Rząd szacuje, że nowe przepisy przyniosą konkretne oszczędności firmom, a przez to poprawią ich rentowność.

TV Trwam News/RIRM

drukuj