fot. pixabay.com

Ukraińskie zboże kwestią sporną między Warszawą a Kijowem. Polska chce zamknąć temat polubownie

Polska liczy, że sprawę embarga na ukraińskie zboże uda się załatwić polubownie. Nasze władze zapewniają, że interes polskich rolników jest najważniejszy.

Przez ostatnie cztery miesiące z Polski wyeksportowano ponad 4,5 mln ton zboża. Z miesiąca na miesiąc rośnie także jego transport drogą morską – w czerwcu było to prawie milion ton.

Polskie porty mają jeszcze większe moce przerobowe – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus.

– Zboże nie wpływa na rynek polski. Ono jest tylko – pod wielką kontrolą -transportowane tranzytem przez Polskę, żeby było przewiezione do portów – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

W tym kontekście bardzo ważna jest budowa agroportu. Szczegóły w tej sprawie poznamy być może jeszcze przed wyborami. Inwestycja znacznie ułatwiłaby tranzyt zboża, a ten – jak informował w środę minister rolnictwa – od lutego do czerwca podwoił się: w czerwcu wyniósł 262 tys. ton.

– Udało nam się wyeksportować rekordowe ilości przez polskie porty, ale oczywiście nie przestajemy dalej pracować – pracujemy nad agroportem – oznajmił minister Robert Telus.

Polska cały czas prowadzi rozmowy i negocjuje, co dalej z embargiem na ukraińskie zboże po 15 września.

Nie ma żadnych merytorycznych argumentów, aby znieść embargo – będziemy chcieli załatwić tę sprawę polubownie, bo interes polskich rolników jest najważniejszy – podkreślał szef resortu rolnictwa.

– Mamy nadzieję, że uda się to zrobić polubownie, ale jeżeli się nie uda, to chcę powiedzieć jasno do polskich rolników, że po 15 września zboże nie będzie wpływało na polski rynek. Tylko tranzytem i w tym też chcemy pomóc Ukrainie – zaznaczył Robert Telus.

Polska rozmawia również z Litwą i Łotwą, aby do transportu ukraińskiego zboża wykorzystać ich porty. Trwają także rozmowy, by kontrole fitosanitarne ukraińskiego zboża, które tranzytem trafia na Litwę czy Łotwę, odbywały się w tych krajach, a nie na polskiej granicy. To znacznie przyspieszy tranzyt ukraińskiego zboża.

O tranzycie ukraińskich produktów rolno-spożywczych minister Robert Telus rozmawiał w środę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Do resortu rolnictwa przybyli także przedstawiciele firm handlujących zbożem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl