Ukraińska opozycja dziękuje prezesowi PiS

Politycy ukraińskiej opozycji napisali list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dziękują w nim byłemu premierowi za wsparcie na kijowskich wiecach i manifestacjach.

„My, posłowie parlamentu ukraińskiego, składamy podziękowanie Panu i politykom partii PiS za wsparcie i aktywne uczestnictwo na ukraińskim Euromajdanie. Strategiczne partnerstwo naszych krajów i elit jest najlepszą rękojmią niepodległości i zabezpieczeniem przed upadkiem naszych Ojczyzn”. „Cieszymy się, że hasło >>Za Waszą i naszą wolność<< działa w Międzymorzu.” – czytamy w liście.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, podkreśla, że ten list powinien być wykorzystywany przez rząd Donalda Tuska do wzmożenia wysiłków mediacyjnych na Ukrainie.

– Cieszy fakt, że to jest od wielu miesięcy po raz pierwszy dostrzeżenie w ogóle polskiej aktywności. Jeszcze w grudniu, np. kiedy była kwestia pani Tymoszenko, to raczej apele szły o pomoc nie do Polski, ale do polityków niemieckich czy bezpośrednio do pani Merkel. Jest to zatem być może pierwszy znak, że Ukraińcy widzą, że jednak to Polska powinna być tym krajem, który pośredniczy w jakiś sposób między Ukrainą a Unią Europejską. I to powinno być wykorzystane w tej chwili przez stronę rządową, która ma do dyspozycji taką paletę możliwości, że jest tutaj jedność poglądów na temat naszego interesu narodowego na Wschodzie – zaznaczał poseł Witold Waszczykowski.

Wczoraj, późnym wieczorem, Ukraiński parlament uchwalił ustawę o amnestii przygotowaną przez prezydencką Partię Regionów. Opozycja oświadczyła, że nie uzna tego aktu, gdyż został przyjęty niezgodnie z procedurami.

Ustawa przewiduje, że amnestia zacznie obowiązywać dopiero wtedy, gdy przeciwnicy rządu opuszczą zajmowane przez nich budynki administracji państwowej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Opozycja domaga się bezwarunkowej amnestii dla uczestników protestów antyrządowych.

Witalij Kliczko zaapelował na łamach dziennika „Bild” do Unii Europejskiej o zastosowanie sankcji wobec prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Zaproponował objęcie go zakazem wjazdu do UE.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl