PAP/EPA

Ukraina przygotowuje się do kontrataku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał na froncie. Udał się do obwodu zaporoskiego. Ukraina coraz poważniej myśli o kontrofensywie.

Rosyjskie siły ostrzelały Słowiańsk. Zginęły 2 osoby, a 25 zostało rannych. Skala zniszczeń jest ogromna. Eksplozje było słychać również w okupowanym przez Rosjan Melitopolu.

„W mieście słychać było już kilka eksplozji. Ustalamy, co tym razem u okupantów się zapaliło. Czekamy na dobre wiadomości od ukraińskich sił zbrojnych” – przekazał Iwan Federow, mer Melitopola.

Pod kontrolą Rosjan znajduje się także obwód ługański. Dla wielu mieszkańców tego obwodu pomoc humanitarna jest kluczem do przetrwania, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

– Przeżyliśmy zimę. Przed nami nowa zima, nie wiemy, jaka będzie, ale węgla nam nie dają. Obiecują, ale nie dają – mówiła jedna z mieszkańców atakowanej Ukrainy.

Tempo rosyjskich działań ofensywnych na Ukrainie zmniejszyło się o 80 procent. Kreml może chcieć teraz zmienić taktykę i skupić się na obronie, a nie atakowaniu, bo Ukraina przygotowuje się do kontrataku. Planowana przez ukraińskie władze wiosenna kontrofensywa będzie grą o dużą stawkę – oceniają eksperci wojenni. Prezydent Wołodymyr Zełenski apelował o więcej wsparcia dla żołnierzy walczących na froncie.

To złe i niesprawiedliwie, jeśli nasi żołnierze wracający z frontu czują, że dla wielu ludzi w głębi kraju wojna już się skończyła. Oni potrzebują waszej pomocy – oznajmił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Po tym jak Władimir Putin przekazał, że Rosja za zamiar rozmieścić na Białorusi taktyczną broń jądrową, Zachód zajął jednoznaczne stanowisko ostro potępiając plany. Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, wezwał Białoruś do powstrzymania się. Rozmieszczenie broni jądrowej wywołałoby nową falę napięcia i destabilizacji w Europie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl