fot. PAP/EPA

Ukraina otrzyma kolejny pakiet pomocy

Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. W przyszłym tygodniu na front mają trafić pierwsze czołgi Abrams. Wołodymyr Zełenski ma spotkać się także z premierem Kanady.

W Nowym Jorku w dalszym ciągu odbywa się Rada Bezpieczeństwa ONZ, to okazja do wielu spotkań. W czwartek Joe Biden rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim.

– Popieramy sprawiedliwy i trwały pokój, który szanuje suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną – mówił Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych.

W trosce o integralność terytorialną Stany Zjednoczone podjęły decyzję o przekazaniu kolejnego pakietu pomocy na Ukrainę. W skład pakietu o wartości 325 mln dolarów wchodzi druga bateria systemów obrony powietrznej Hawk wraz z amunicją, rakiety AIM-9 do wyrzutni NASAMS, mobilne systemy obrony powietrznej Avenger i karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów. Obecnie to właśnie drony są największym zagrożeniem. Pomoc ma przygotować Ukrainę na ewentualne serie rosyjskich bombardowań na obiekty energetyczne, co ma szczególne znaczenie przed nadchodzącą zimą. Zapowiedziane wsparcie jest efektem rozmów amerykańskich polityków podczas trwającej Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Cały świat ma interes w tym, aby dopilnować, żeby żaden naród, żaden agresor, nie mógł siłą zająć terytorium sąsiada. Nowy pakiet wyrzutni i myśliwców przechwytujących będzie chronić Ukrainę, będzie chronić silosy zbożowe, szpitale, szkoły i elektrownie na Ukrainie. To pomoże uratować życie Ukraińców – akcentował prezydent Stanów Zjednoczonych.

Pomoc ma również obejmować dostawy amunicji do systemów HIMARS oraz czołgi Abrams, te trafią na front w kolejnym tygodniu. Prezydent Joe Biden utrzymał, że Stany Zjednoczone będą pomagały tak długo, jak to będzie konieczne. Dziś Wołodymyr Zełenski pojawił się w Kanadzie, gdzie spotka się z premierem Justinem Trudeau oraz wygłosi przemówienie w kanadyjskim parlamencie. Podczas tej wizyty planowane są również spotkania z czołowymi kanadyjskimi biznesmenami, które mają wzmocnić inwestycje prywatnego sektora Kanady w przyszłość Ukrainy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl