Ukraina.CKW: po przeliczeniu 80 proc. głosów: wygrywa Front Ludowy

Front Ludowy ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka utrzymuje minimalną przewagę nad prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki w niedzielnych wyborach parlamentarnych – poinformowała we wtorek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 80 proc. głosów. 

Większość wyborców zagłosowała na Front Ludowy, który zdobył 21,94 proc. i Blok Petra Poroszenki, cieszący się poparciem 21,6 proc.

Trzecie miejsce zajmuje Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego z poparciem 11,06 proc.. Po przeliczeniu większości głosów widać, że do Rady Najwyższej dostanie się też ugrupowanie politycznych sojuszników zbiegłego w lutym z kraju b. prezydenta Wiktora Janukowycza; Blok Opozycyjny, który zdobył 9,53 proc.

Kolejne miejsca zajęły: Radykalna Partia Ołeha Laszki (7,42 proc.) oraz Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko (5,68 proc.).

Pozostałe partie nie przekraczają 5-procentowego progu, w tym nacjonalistyczna Swoboda, która uzyskała 4,71 proc. głosów.

W niedzielnych wyborach Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowego parlamentu spośród kandydatów z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę – w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa), których jest 213.

Wybory nie odbyły się na zajętym przez Rosję od marca Krymie i w niektórych regionach Donbasu na wschodzie kraju, kontrolowanych przez prorosyjskich rebeliantów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl