fot. PAP/Radek Pietruszka

Ukraina: Ambasador RP przekazał wniosek o wznowienie poszukiwań i ekshumacji szczątków Polaków

Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki przekazał władzom w Kijowie wniosek o wydanie pozwolenia na prace poszukiwawcze i ekshumacje szczątków polskich ofiar wojen i represji, pochowanych na terytorium Ukrainy.

Dyplomata poinformował w piątek, że dzień wcześniej spotkał się w tej sprawie z ukraińskim ministrem kultury, młodzieży i sportu Wołodymyrem Borodianskim.

„Moje spotkanie z ministrem Borodianskim należy do procesu, który zapoczątkowała deklaracja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie 31 sierpnia, dotycząca zniesienia moratorium na poszukiwania i ekshumacje szczątków polskich ofiar wojen i represji na terytorium Ukrainy. Proces ten zakończy się wtedy, i będziemy mogli mówić o wypełnieniu tej deklaracji, kiedy wznowione zostaną fizycznie polskie ekshumacje na terytorium Ukrainy” – powiedział Bartosz Cichocki.

Ambasador wyjaśnił, że wniosek, który przekazał stronie ukraińskiej, wystosował Instytut Pamięci Narodowej.

„To on będzie realizował prace poszukiwawcze i ekshumacje” – zaznaczył.

Ambasador Cichocki wyraził jednocześnie nadzieję, że po wypełnieniu odpowiednich procedur IPN będzie mógł wszcząć poszukiwania szczątków Polaków, spoczywających na terenach obecnej Ukrainy.

Borodianski ze swej strony napisał na Facebooku, iż w rozmowie z ambasadorem potwierdził deklarację Zełenskiego z Warszawy w sprawie odwołania moratorium na poszukiwania i ekshumacje.

„Zapewniłem o pełnym poparciu dla całego procesu wznowienia prac i wyraziłem nadzieję na ścisłą współpracę z Ministerstwem Kultury i Instytutem Pamięci Narodowej Polski w kwestii odnowienia ukraińskich miejsc pamięci w Polsce” – oświadczył.

Specjaliści IPN od wielu lat w Polsce, a od ponad dwóch lat także poza granicami kraju m.in. na Litwie i na Białorusi, poszukują tajnych miejsc pochówków ofiar zbrodni totalitarnych reżimów – nie tylko sowieckiego, ale także niemieckiego nazizmu. W tym samym celu IPN miał udać się w 2017 r. na Ukrainę, jednak na przeszkodzie stanął zakaz, który władze tego kraju wydały po demontażu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj