Finlandia: Prezydent A. Stubb zapowiedział zaangażowanie we wsparciu Ukrainy
Finlandia będzie uczestniczyć w siłach wspierających Ukrainę tworzonych przez „koalicję chętnych” – oświadczył we wtorek prezydent Alexander Stubb. Po spotkaniu w Paryżu liderów państw, które tworzą koalicję, Stubb podkreślił zarazem, że Finlandia „musi również zadbać o swój kraj i granice”.
At today’s meeting of the Coalition of the Willing, we confirmed that ensuring Ukraine’s security and sovereignty must be an integral part of any peace settlement.
A lasting solution requires robust security guarantees for Ukraine. Both the Coalition partners and the United… pic.twitter.com/DESXy0raRz
— Alexander Stubb (@alexstubb) January 6, 2026
Według Stubba głównym rezultatem wtorkowego spotkania z udziałem wysłanników Waszyngtonu było potwierdzenie zaangażowania Amerykanów w gwarancje bezpieczeństwa Ukrainy. Jednak – jak stwierdził podczas konferencji w fińskiej ambasadzie w Paryżu – „najlepszą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy są teraz i zawsze będą jej własne siły zbrojne”.
Zdaniem fińskiego prezydenta na obecnym etapie nie chodzi jeszcze o utworzenie „sił pokojowych” na Ukrainie, ponieważ wiele szczegółów pozostaje otwartych i wymaga rozpatrzenia przez parlament.
Stubb zwrócił również uwagę, że w ostatnim czasie nastawienie USA uległo zmianie w stronę bardziej „realistycznego” podejścia do tego, na co Rosja jest gotowa.
– Po dołączeniu do zespołu negocjacyjnego Jareda Kushnera widać współpracę Europy z USA – ocenił prezydent Finlandii.
PAP



