UE: Sankcje na wicepremiera Rosji i separatystów

Wicepremier Rosji Dmitrij Kozak, szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow oraz przywódcy prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie są wśród 15 osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi UE w związku z kryzysem na Ukrainie.

Decyzję o rozszerzeniu czarnej listy UE podjęła w poniedziałek, a we wtorek ogłoszono ją w Dzienniku Urzędowym UE. Unijne sankcje w formie zakazu wjazdu i zamrożenia aktywów dotyczą już 48 rosyjskich polityków, wojskowych i ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za naruszanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Kozak, który otwiera opublikowaną we wtorek listę, odpowiada za nadzór nad integracją anektowanego Półwyspu Krymskiego z Federacją Rosyjską. Z kolei szefa sztabu Gierasimowa objęto sankcjami w związku z masowym rozmieszczeniem rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą.

UE nałożyła także sankcje m.in. na szefa rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Igora Sierguna oraz wiceprzewodniczących rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu): Ludmiłę Szwiecową i Siergieja Niewierowa. Są oni inicjatorami przepisów dotyczących integracji Krymu z Federacją Rosyjską.

Liderzy prorosyjskich separatystów ukarani unijnymi sankcjami to: przywódca samozwańczej „Republiki Donieckiej” Andriej Purgin, rzecznik separatystów w Doniecku Denis Puszylin, który uczestniczył w zajęciu i okupacji administracji lokalnej, a także uznany za agenta GRU Igor Striełkow, który brał udział w incydentach w Słowiańsku.

Na liście są też m.in.: jeden z przywódców Ludowej Milicji Donbasu Siergiej Cypłakow i jeden z przywódców separatystycznej grupy Armia Południowo-Wschodnia Walerij Bołotow. Już w marcu, po aneksji Krymu przez Rosję, UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe m.in. na wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina oraz doradców rosyjskiego prezydenta: Siergieja Głazjewa i Władisława Surkowa.

14 kwietnia ministrowie spraw zagranicznych państw UE podjęli decyzję o poszerzeniu czarnej listy w związku z działaniami prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy oraz koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy ukraińskiej. W poniedziałek sankcje wobec Rosji rozszerzyły też Stany Zjednoczone.

Zakaz wizowy i zamrożenie aktywów objęły kolejnych siedmiu Rosjan, w tym szefa rosyjskiego koncernu Rosnieft Igora Sieczyna, szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Aleksieja Puszkowa i wicepremiera Dmitrija Kozaka. USA zamroziły też aktywa 17 rosyjskich firm.

PAP

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl