UE: nie będzie wspólnego stanowiska ws. inwigilacji przez USA

Ambasadorzy państw UE dokonają w czwartek wymiany informacji na temat podejrzeń, że Stany Zjednoczone inwigilują unijne instytucje, lecz nie będą w stanie zająć wspólnego stanowiska w tej sprawie, o co apelował we wtorek prezydent Francji Francois Hollande.

Informuje o tym agencja AFP, powołując się na liczne źródła unijne. Komisja Europejska uważa, że sprawa ta nie powinna opóźnić negocjacji na temat umowy o wolnym handlu między UE i USA, które mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie. „Wspólnego stanowiska w tej sprawie nie ma” – powiedziało we wtorek źródło dyplomatyczne, sugerując, że Unia jest podzielona co do tego, jak należy postąpić.

Wcześniej tego dnia prezydent Francji w czasie konferencji prasowej z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite powiedział, że „Europa musi mieć uzgodnione wspólne stanowisko” co do wymagań, jakie należy postawić, i wyjaśnień, których należy zażądać (od USA). Grybauskaite, której kraj od 1 lipca sprawuje unijne przewodnictwo, dodała, że konsultuje się w tej sprawie z Komisją Europejską. „Domagamy się różnych informacji od Stanów Zjednoczonych”, które zadeklarowały „gotowość do współpracy” – dodała.

Według niej UE jest „zaniepokojona” i za ważną uważa „ochronę prywatnych informacji swoich obywateli”. W poniedziałek Hollande mówiąc o doniesieniach na temat szpiegowania UE przez USA, oświadczaył że Francja „nie może zaakceptować zachowania tego rodzaju” i że trzeba temu natychmiast położyć kres. Z kolei przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy namawiał do powściągliwości.

„Trzeba dysponować wszelką informacją, nim się wysunie zarzuty” – sugerował we wtorek w Parlamencie Europejskim, podkreślając, że jeśli domniemania okażą się faktem, będzie należało działać, a on użyje innych słów. USA dostarczą swym europejskim sojusznikom wszelkich informacji w sprawie elektronicznej inwigilacji, o którą oskarżana jest amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) – zapewnił w poniedziałek prezydent Barack Obama podczas wizyty w Tanzanii.

W weekend niemiecki tygodnik „Der Spiegel” podał, powołując się na byłego pracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl