(fot.PAP)

Uchwała ws. powołania komisji śledczej

SP chce powołania komisji śledczej ws. Amber Gold oraz bezczynności organów państwa. Na konferencji prasowej politycy przedstawili uchwałę dot. powołania tej komisji.

Przed południem swój wniosek w tej sprawie przedstawiło PIS. Lider SP Zbigniew Ziobro, b. minister sprawiedliwości i prokurator generalny mówi, że mimo wiarygodnych informacji organy państwa nie zrobiły nic, by zapobiec temu procederowi.

 „Z jednej strony poprzez sformułowanie tego wniosku chcemy dowiedzieć si,ę jakie były przyczyny bierności wszystkich powołanych ku temu organów polskiego państwa, że nie reagowały na wiarygodne przekonywujące informacje wskazujące na możliwość prowadzenia działalności przestępczej przez firmę Amber Gold i jego właściciela tejże firmy prezesa pana Plichty. Domagamy się więc wyjaśnienia bierności ABW, CBA, policji, prokuratury w pierwszej kolejności ale też organów skarbowych podległych ministerstwu finansów, które nie zrobiło nic w tej sprawie”-  powiedział Zbigniew Ziobro.

Wyjaśnień wymaga również brak działań premiera – osoby odpowiedzialnej za funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce, a także roli syna premiera Michała Tuska – stwierdził Zbigniew Ziobro.

 „W każdym praworządnym, demokratycznym państwie taka sytuacja wymaga bardzo rzetelnych wyjaśnień. Mam nadzieję, że jawnie działającej komisji będzie mogła tą sytuacje pokazać i wszelkie dwuznaczności rozstrzygnąć tak byśmy wiedzieli czy ta przestępcza działalność na taką skalę prowadzona mogła być właśnie dlatego, że były szczególne relacje między politykami w tym wyższymi politykami piastującymi ważne urzędy w państwie a ludźmi uwikłanymi w te brudne interesy”- powiedział Zbigniew Ziobro

Andrzej Romanek stwierdził, że w sprawie Amber Gold rodzą się ważne pytania, na które trzeba znaleźć odpowiedź.

Czy to rzeczywiście jest tylko gigantyczna nieudolność organów państwa, czy też być może, co byłoby rzeczą straszną, pewne celowe działanie. Czyli ten parasol ochronny roztaczany nad przestępcami.  Rodzi się też zasadnicze pytanie, czy zatrudnienie syna pana premiera w firmie OLT Express nie było przeszkodą  ku temu, aby organy państwa działały właśnie tak, jak powinny działać. Czyli sprawnie, doszukując się pewnych nieprawidłowości i podejmując stosowne w tej materii działania. My chcemy to w komisji śledczej po prostu zbadać. I tego domagają się dziesiątki tysięcy poszkodowanych osób, na dziesiątki milionów złotych. To rzecz niezwykle istotna i ważna. Bez tej komisji śledczej to państwo pozostanie ślepe i po prostu mętne – powiedział Andrzej Romanek.

Cztery wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold wpłynęły do południa do Sądu okręgowego w Gdańsku. Jak poinformował Wiceprezes Sądu Rafał Terlecki – złożyli je wierzyciele. Dodał, że Amber Gold sp. z o.o. nie złożyła wniosku o ogłoszenie upadłości. 13 sierpnia spółka na swojej stronie poinformowała, że w tym dniu podjęła decyzję o likwidacji. Dwa wnioski wpłynęły do sądu w ub. tygodniu, a dwa kolejne wpłynęły dziś do południa. Niewykluczone, że pod koniec tygodnia może być ustalony termin rozpatrzenia wniosków przez sąd.

drukuj