[TYLKO U NAS] Szef OLPP: pakiet energetyczny dodał obowiązków, ale wyrównał szanse

Mamy wreszcie wolną i uczciwą konkurencję na rynku paliw – mówił w czwartkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam Paweł Stańczyk. Prezes spółki Operator Logistyczny Paliw Płynnych wypowiadał się m.in. na temat następstw wprowadzenia Pakietu Energetycznego.

Szef OLPP wskazał, że rozwiązania, które przygotował i wdrożył rząd Zjednoczonej Prawicy, są „nowymi obowiązkami dla wszystkich”, jednak wyrównują szanse na rynku paliw.

– To nie jest tak, że w ustawie (po prostu) napisano: „likwidujemy szarą strefę”. (…) Wprowadzono pewne zasady, które obowiązują wszystkich. Te nowe przepisy są niewygodne dla szarej strefy, ale też dociążyły obecnie funkcjonujące na rynku firmy, które do tej pory uczciwie próbowały funkcjonować. Te zasady dołożyły im pracy – oczywiście naszej spółce również – ale wyrównały szanse. Z tego korzystają i duzi i mali – tłumaczył.

Gość „Polskiego punktu widzenia” zwrócił uwagę, że nie spełniły się pesymistyczne prognozy specjalistów opozycji, którzy „straszyli Polaków tym, że za chwilę będą tankować paliwo za 7 złotych”.

– To są te bajki, które odkładamy już na półkę. Z końcem roku 2015 weszła ekipa, która w sposób zupełnie niezwykły zebrała te wszystkie kwestie, które były oczywiste (…). Zebrano (je) wtedy, uporządkowano w jasny sposób i wdrożono. Ceny mamy ustabilizowane – podkreślił.

Ekspert przypomniał również, że Pakiet Energetyczny wprowadził wiele rozwiązań, dzięki którym wzrosła jakość paliwa. Ceny to bardzo ważna kwestia, ale jakość jest również istotna – zaznaczył. Wskazał też na inne kwestie, m.in. powstanie wykazu przedsiębiorstw.

-­ Wreszcie mamy (…) wykaz wszystkich firm paliwowych. Do tej pory był zupełny miszmasz. Nie wiedzieliśmy, kto na tym rynku funkcjonuje, były tworzone różne firmy-krzaki, słynne łańcuszki firm do wyłudzania VAT-u. Tutaj był duży chaos, na którym korzystała właśnie mafia paliwowa. Dzisiaj w sposób uczciwy i przede wszystkim w ramach szczelnego systemu, środki trafiają (…) do polskiego budżetu – powiedział Paweł Stańczyk w czwartkowym „Polskim punkcie widzenia”.

OLPP Sp. z o. o. działa od 1997 roku. Jest największą na polskim rynku firmą zajmującą się magazynowaniem i przeładunkiem m.in. paliw płynnych.

RIRM

drukuj