IPN oskarżył b. gdańskiego milicjanta ws. internowań w stanie wojennym

Pion śledczy gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dziś 89-letniego b. zastępcę komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Gdańsku o wydanie decyzji dotyczących internowania w stanie wojennym 105 działaczy NSZZ „Solidarność”. Decyzje dotyczyły m.in. Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego.

Jak poinformował w piątek PAP naczelnik działającej w gdańskim IPN Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, prokurator Maciej Schulz, wśród osób, które internowano na podstawie decyzji wydanych przez 89-letniego dziś Sylwestra P. byli także m.in. Janusz Onyszkiewicz, Antoni Tokarczuk czy Jan Rulewski.

Prokurator Schulz wyjaśnił, że decyzje, pod którymi podpisał się b. milicjant były wydawane od 12 grudnia 1981 roku do października 1982 roku.

„Sylwester P. wydając owe decyzje każdorazowo powoływał się na dekret o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego, w sytuacji gdy ten akt prawny nie został opublikowany i według powszechnie przyjętych zasad prawnych nigdy nie obowiązywał” – powiedział Maciej Schulz.

Dodał, że mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

PAP/RIRM

drukuj