[TYLKO U NAS] Prof. W. Polak: Ustawa 2.0 niszczy polską tradycję akademicką

Przedstawiona przez wicepremiera Jarosława Gowina Ustawa 2.0 niszczy polską tradycję akademicką, niszczy tradycyjne struktury życia akademickiego. Rujnuje autonomię wewnętrzną wyższych uczelni. Spowoduje upadek wielu małych uczelni – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Wojciech Polak. Historyk i wykładowca UMK w Toruniu odniósł się w ten sposób do zaprezentowanej przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina projektu ustawy o szkolnictwie wyższym i uczelniach, tzw. Ustawy 2.0. [więcej].

Ustawa 2.0 daje ogromną władzę rektorom uczelni i uniwersytetów – wskazał prof. Wojciech Polak.

– W świetle nowej ustawy „dyktatorem” uczelni zostaje rektor. Władza rektora jest absolutna. To on zatrudnia i zwalnia pracowników nie konsultując się z nikim, to on dzieli uczelnie na jednostki organizacyjne, to on odpowiada za finanse, to on wymyśla i realizuje sposób oceny pracowników. Jeszcze nigdy w polskim świecie akademickim rektor nie miał aż takich uprawnień – zaznaczył.

Przepisy zawarte w ustawie o szkolnictwie wyższym i uczelniach powodują, że znika wiele zabezpieczeń, mających na celu ograniczenie władzy rektora – zwrócił uwagę wykładowca UMK w Toruniu.

– Znika większość „bezpieczników” ograniczających władzę rektora. W wielu systemach administracyjnych, w wielu systemach zarządzania istnieją różne zabezpieczenia ograniczające władzę dyrektora, prezesa, rektora. Jest to normalne. Gdyby rektor był człowiekiem wspaniałym, świętym, aniołem, to nie byłoby takiej potrzeby, ale ludzie niestety mają swoje wady i jakieś ograniczenia ich władzy powinny istnieć. Do tej pory były to wydziały. Miały prawo opiniować, zatwierdzać wiele postanowień rektora – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

W myśl Ustawy 2.0 zmianie ulegnie także proces zdobywania tytułu doktora. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu będzie publikacja książki w wydawnictwie posiadającym certyfikat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiąże się z tym niebezpieczeństwo zdecydowanego wzrostu kosztów wydania takiej książki – wskazał prof. Wojciech Polak.

– Przed doktoratem będzie można opublikować książkę, ale ta książka będzie musiała być wydana w wydawnictwie posiadającym specjalny certyfikat ministerstwa. Wiadomo, że pewnie tylko niewielka ilość wydawnictw naukowych uzyska takie certyfikaty i one będą dyktowały cenę. Teraz książkę naukową można wydać nawet za 3-5 tys. złotych. Teraz pewnie będzie to 30 tys., bo jeżeli są monopoliści, to oni ustalają ceny – powiedział.

Wykładowca UMK ocenił, że ustawa o szkolnictwie wyższym i uczelniach wprowadza chaos w kwestii stanowisk na uczelni.

– Nie będzie już bowiem wymogu robienia habilitacji przez doktorów. Będzie można robić, ale nie będzie takiego obowiązku. Doktorzy będą mogli zostać profesorami dydaktycznymi, którzy będą mieli wszelkie uprawnienia samodzielnego pracownika, z wyjątkiem bycia promotorem przewodu doktorskiego. Tacy profesorowie dydaktyczni nie będą mieli obowiązku pracy naukowej. Można się obawiać, że uczelnia stanie się przechowalnią dla całych rzesz profesorów dydaktycznych – zaznaczył.

Kolejnym zagrożeniem wynikającym z założeń Ustawy 2.0 jest niebezpieczeństwo utraty przez niektóre uczelnie  możliwości nadawania stopni doktorskich i habilitacyjnych. Wynika to z wprowadzenia rygorystycznych zasad oceniania działalności uniwersytetów – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

–  Restrykcyjne zasady, które zostaną wprowadzone, spowodują, że część wyższych uczelni – i to dużych, nawet uniwersytetów – utracą uprawnienia doktorskie, habilitacyjne. Będą mogły nawet utracić uprawnienia nadawania stopnia magistra. To samo będzie dotyczyło wielu prywatnych, mniejszych uczelni. Te przepisy są bardzo niepokojący. Są sprzeczne z lansowaną przez rząd koncepcją zrównoważonego rozwoju kraju – podsumował prof. Wojciech Polak.

Całość rozmowy z prof. Wojciechem Polakiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl