[TYLKO U NAS] Prof. Ł. Szumowski: Dzieciom, którym podano niewłaściwie przechowywane szczepionki, nic nie grozi

Dzieciom niebezpieczeństwo nie groziło. Mamy dane z WHO, która mówi, że te szczepionki można przechowywać w temperaturze pokojowej przez miesiąc – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Wczoraj w mediach pojawiły się informacje o podanych setkom pacjentów – w tym noworodkom – szczepionkach, które powinny być wcześniej zutylizowane.

– Dzieciom niebezpieczeństwo nie groziło. Część lodówek, gdzie były przechowywane szczepionki, zostało wyłączonych. Takie szczepionki, według prawa, się wycofuje. My mamy natomiast dane z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), która mówi, że te szczepionki można przechowywać w temperaturze pokojowej przez miesiąc – wyjaśnił minister.

Polska jest krajem, z którego opłaca się wywozić leki. To bardzo intratny biznes.

– Oczywiście, jeżeli u nas leki są refundowane i one są o wiele droższe poza granicami Polski, to proceder wywozu leków kusi. W tej chwili kompetencje wywozu leków będą przeprowadzane podobnie jak w przypadku wywozu paliw, gdzie Służba Drogowa i Służba Celna mogą mieć dużo lepszą kontrolę bezpośrednią pojazdów – podkreślił Łukasz Szumowski.

W środowisku medycznym w dalszym ciągu trwają protesty rezydentów. Młodzi lekarze zdecydowali się m.in. na wypowiadanie klauzul opt-out.

– Ten protest pokazuje pewien problem w środowisku. Problem, który lekarze rezydenci podnieśli – warunki pracy, warunki płacy. To są rzeczywiste problemy. Natomiast trzeba podkreślić, że rezydenci nie są jedynymi osobami w tym systemie. Są problemy z pielęgniarkami, ratownikami medycznymi. Każda grupa ma swoje problemy – zaznaczył.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl