Kilkaset osób otrzymało wadliwe szczepionki

Kilkaset osób, w tym noworodki, otrzymało wadliwe szczepionki – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi o szczepionki m.in. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, tężcowi oraz ospie wietrznej.

Kontrole inspektorów farmaceutycznych w ostatnich miesiącach wykazały, że preparaty były trzymane w zbyt wysokich temperaturach. Efektem tego może być niewłaściwe działanie preparatu oraz wystąpienie niepożądanych objawów. Według gazety, istnieją dowody, że lekarze szczepili mając świadomość, że wykorzystują preparat, który powinien zostać zutylizowany.

Wiadomo, że wadliwe szczepionki otrzymało 300 osób na terenie całego kraju, ale ostateczny bilans może sięgać nawet tysięcy osób.

W razie powikłań takie osoby mogą dochodzić swoich praw na drodze prawnej – zwraca uwagę Adam Sandauer, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów „Primum Non Nocere”.

– Jeżeli dojdzie do powikłań w wyniku podania źle przechowywanych szczepionek i będzie można dowieść tego, że jest to wina tych szczepionek, to właściwą drogą jest postępowanie prawne – albo sądowe, albo przed komisjami mówiącymi o zdarzeniach medycznych w celu otrzymania jakiegoś odszkodowania. Żadne odszkodowanie zdrowia nie zwróci. Jest pytanie, czy nie należy zatem powiadomić prokuratury o naruszeniu zakazu art. 160 Kodeksu karnego – podkreśla Adam Sandauer.

Według informacji medialnych prokuratura ma zostać poinformowana o sprawie w ciągu najbliższych dni.

Tymczasem szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski oświadczył dziś, że to czasowy brak prądu, związany z huraganem, spowodował, że doszło do przypadków przechowywania szczepionek w niewłaściwych warunkach. W razie wątpliwości, czy podana szczepionka była właściwa, należy udać się do lekarza.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl