[TYLKO U NAS] M. Piotrowski: Wpływ na słowa D. Tuska o relokacji miała A. Merkel

Gdyby Donald Tusk wysłuchał głosów płynących z Polski, to mógłby sformułować takie tezy wcześniej. Zakładam, że jest to pomysł Angeli Merkel, z którą Donald Tusk się konsultował – powiedział prof. Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, odnosząc się do słów Donalda Tuska o projekcie relokacji uchodźców.

Donald Tusk nie widzi przyszłości dla relokacji uchodźców. Jego zdaniem należy szukać porozumienia, które „nie będzie separowało Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej od reszty Europy”.

– Trzeba serdecznie pogratulować panu przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, że do takich konkluzji doszedł po tak długim czasie… . Gdyby wysłuchał głosów płynących z Polski, to mógłby sformułować takie tezy wcześniej. Mówiąc poważnie, zakładam, że jest to jednak pomysł Angeli Merkel, z którą Donald Tusk się konsultował – zaznaczył prof. Mirosław Piotrowski.

Angela Merkel po raz kolejny pokazała swój wpływ na decyzje teoretycznie najważniejszych europejskich polityków. Silna pozycja kanclerz Niemiec nie jest po myśli części krajów UE i ich przywódców. Zastrzeżenia do jej działań miał m.in. Recep Tayyip Erdogan.

– Jeśli idzie o Turcję, to niedawno pan Erdogan był z wizytą w Warszawie, co pokazuje, jakie znaczenie ma nasz kraj w stosunkach bilateralnych, ale także wewnątrz UE. Turcja zatrzymała ten napływ migracji na wniosek pani kanclerz Angeli Merkel, która wiele Turcji obiecała i nie wywiązała się ze swoich obietnic. Doszło do poważnego spięcia między tymi krajami. Było to napięcie tak eskalowane, że pan Erdogan apelował do Turków w Niemczech, żeby nie głosowali na kanclerz Angelę Merkel, co odbiło się dość dużym echem. Teraz nastała era studzenia tych emocji i Polska odgrywa tu znaczącą rolę – powiedział europoseł.

Jak podkreślił, najważniejszą sprawą w Unii Europejskiej będzie w najbliższym czasie Brexit. Mimo medialnych doniesień o bliskim końcu negocjacji, ostateczne porozumienie jest jeszcze daleko.

– Najważniejszą sprawą w najbliższym czasie będzie Brexit. W oficjalnych komunikatach słyszymy, że idzie ku porozumieniu, ale tego porozumienia jeszcze nie ma, gdyż Wielkiej Brytanii zależy na tym, aby powiązać kwestie ewentualnych wypłat odszkodowań ze sprawą przyszłych relacji handlowych, bo to jest kluczowa sprawa zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i UE – powiedział prof. Mirosław Piotrowski.

Całą rozmowę z prof. Mirosławem Piotrowskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj