[TYLKO U NAS] Dr. H. Karp: Istnienie Radia Maryja zadaje kłam, że Kościół traci siły, że traci chęć działania, że nie wsłuchuje się w głos Ducha Świętego

To nie jest tylko taka zwykła struktura, która ma nazwę „Rodzina Radia Maryja”, ale tych słuchaczy łączy coś więcej – przede wszystkim wspólna modlitwa, życie duchowe, wspólne podążanie ścieżką do zbawienia. (…) Dowodzi także tego, że współpraca świeckich i duchownych w Kościele jest faktem, że może odbywać się na wielką skalę dla dobra wszystkich – powiedziała w piątkowej audycji „Aktualności dnia” dr Hanna Karp.

Dr Hanna Karp mówiąc o Rodzinie Radia Maryja zaznaczyła, że „formalnie żadna stacja nie ma takiej rodziny”. Dodała, że podmioty medialne mają „swoich zagorzałych słuchaczy, sympatyków, ale takiej swoistej struktury, która jest naprawdę niepowtarzalna, nie ma nigdzie”.

– To nie jest tylko taka zwykła struktura, która ma nazwę „Rodzina Radia Maryja”, ale tych słuchaczy łączy coś więcej – przede wszystkim wspólna modlitwa, życie duchowe, wspólne podążanie ścieżką do zbawienia. […]Z punktu widzenia nawet stricte medialnego, trzeba o tym koniecznie powiedzieć. Jako medioznawca chciałabym zauważyć, że istnienie tego radia jest dowodem na bardzo wiele różnych rzeczy, jeżeli chodzi o Polskę i polskich katolików, ale przede wszystkim dowodzi żywotności Kościoła katolickiego. Dowodzi także tego, że współpraca świeckich i duchownych w Kościele jest faktem, że może odbywać się na wielką skalę dla dobra wszystkich. Nie tylko tych, którzy przynależą do Kościoła katolickiego w Polsce, ale tych, którzy po prostu żyją, pracują, ponieważ różnorodność tego radia powoduje, że właściwe każdy, nawet niewierzący coś tutaj dla siebie znajdzie. Konkludując, istnienie Radia Maryja zadaje kłam, że Kościół traci siły, że traci chęć działania, że nie wsłuchuje się w głos Ducha Świętego – powiedziała.

Medioznawca analizując historię Radia Maryja przypomniała wielką kampanię rodziny Radia Maryja w latach 2012-2014. „Chodzi o walkę Polaków o obecność na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dla Telewizji Trwam. Było to coś niesłychanego w skali mediów globalnych” – wskazała.

– Dla mnie osobiście ważnym momentem, także z punktu widzenia medioznawczego, był nie tak dawny okres 2012-2014, czyli wielka kampania Rodziny Radia Maryja i wszystkich, którzy się z tą rodziną utożsamiali, a więc bardzo szerokie spektrum Polaków. Chodzi o walkę Polaków o obecność na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dla Telewizji Trwam. Było to coś niesłychanego w skali mediów globalnych. Przez rok, od 2012 roku do czerwca 2013 roku odbyło się w kraju i na świecie 175 różnego rodzaju marszów i spotkań. […] Były dwa wielkie ogólnopolskie marsze w Warszawie. Ten największy – prawie półmilionowy – 29 września 2012 roku. Wtedy okazało się, że koncesja jest możliwa – zaczęła być realizowana z 14 na 15 lutego 2014 roku. […] Proszę zobaczyć, że doszło do wielkiego obudzenia Polaków. Przecież ten główny marsz też był pod hasłem „Obudź się Polsko”. Rok później były już wybory. Rok realizowania koncesji, nadawania na multipleksie Telewizji Trwam i wielkie zwycięstwo środowisk, które walczyły o tę koncesję, także na niwie politycznej  – mówiła.

Gość Radia Maryja podkreśliła, że pisanie o „wielkim imperatorze z Torunia” to jest zamazywanie prawdy, to jest chęć przykrycia tego, co naprawdę dzieje się w polskich mediach” – powiedziała.

– To jest wspaniałe, wielkie „imperium”, a przede wszystkim „imperium” duchowe. Jeżeli mówimy o imperiach medialnych – ostatni listopadowy numer „Forbesa”, w którym jest lista stu największych polskich film prywatnych, i tam na czele jest imperium Zygmunta Solorza. Wartość tej firmy to 27 mld zł. Jesteśmy na takich poziomach. Pisanie o „wielkim imperatorze z Torunia” to jest zamazywanie prawdy, to jest chęć przykrycia tego, co naprawdę dzieje się w polskich mediach. Wiadomo też, że jeżeli zbliża się każda grudniowa rocznica Radia Maryja, to zawsze można się spodziewać dużego uderzenia w mediach tych, które są nieżyczliwe – akcentowała dr Hanna Karp.

Całą piątkową rozmowę z dr Hanną Karp w piątkowej audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj