fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] B. Kownacki: Wizyty zagraniczne Boeingiem 737  już w lipcu przyszłego roku

Planujemy, aby Boeing mógł latać na wizyty zagraniczne już w lipcu przyszłego roku – powiedział w rozmowie z redaktorem TV Trwam wiceszef MON Bartosz Kownacki. Polityk wskazał również na zadania MON w 2018 r.

Jest kilka zadań, jakie ma do zrealizowania w przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej – powiedział Bartosz Kownacki.

Po pierwsze, zakup systemu rakietowego Patriot. Chodzi o to, abyśmy czuli się bezpiecznie, aby polskie niebo było kontrolowane przez polską armię. Po drugie, zakup systemu Homar. Jest to system artyleryjski średniego i dalekiego zasięgu. Po trzecie, zakup okrętów podwodnych. Przypomnę tylko, że umowy na zakup okrętów powinny być podpisane już wiele lat temu. Po czwarte, okręt-ratownik, który będzie produkowany przez polskie stocznie. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze np. kwestie związane ze śmigłowcami. Na początku przyszłego roku chcielibyśmy już podjąć decyzje kierunkowe ws. śmigłowców – wyliczał wiceminister obrony narodowej.

Dzięki decyzjom rządu możemy mówić o dużo większych środkach przeznaczanych na polską armię, dzięki którym możemy podpisywać kolejne kontrakty – wskazał polityk.

Bartosz Kownacki odniósł się również do kwestii zakupu przez MON nowych samolotów do transportu najważniejszych osób w państwie.

Planujemy, aby Boeing mógł latać na wizyty zagraniczne już w lipcu przyszłego roku. Obecnie jest czas dla pilotów na ich przeszkolenie i przygotowanie. Trzeba pamiętać, że aby mogły latać najważniejsze osoby w państwie, tj. prezydent, premier czy marszałkowie Sejmu czy Senatu, to piloci muszą mieć więcej godzin w locie, aniżeli w przypadku transportu bez statusu Head (bez VIP-a). Zatem prawdopodobnie jesienią 2018 r. odbędzie się lot o statusie Head, a w lipcu będą transportowane Boeingiem pierwsze delegacje rządowe – powiedział wiceszef MON.

RIRM

drukuj