fot. twitter.com

Tysiące pielgrzymów przybyło do Częstochowy

Tysiące pielgrzymów przybyło we wtorek na Jasną Górę w Częstochowie. Sierpień to w tym najważniejszym polskim sanktuarium czas najliczniejszych pielgrzymek, zdążających przede wszystkim na przypadające 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jedna z najstarszych, bo 382. Piesza Pielgrzymka Kaliska weszła na Jasną Górę późnym popołudniem. Od lat pielgrzymce pieszej towarzyszy rowerowa – 200 rowerzystów w dwóch grupach. Po raz pierwszy rowerem jechał do Częstochowy biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W tym roku w pielgrzymce uczestniczyło 2 tys. 400 osób w 24. grupach. Szli pod hasłem „Sakramenty narzędziami Ducha Świętego”. Najstarszy pielgrzym miał 84 lata, najmłodszy 6 miesięcy. Pielgrzymi diecezji kaliskiej drogę do domu również pokonują pieszo, w sumie przebywając ok. 320 km.

We wtorek przybyła też 29. Piesza Pielgrzymka z Vranova nad Topl’ou w diecezji koszyckiej na Słowacji. To jedyna zagraniczna pielgrzymka, wędrująca na uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej. Wyrusza z parafii, w której na co dzień posługują ojcowie paulini, którzy są też gospodarzami jasnogórskiego sanktuarium. Trasa liczyła ok. 400 km, które przemierzono w 12 dni.

35. Piesza Pielgrzymka Diecezji Łomżyńskiej przybyła pod hasłem „Idź za Bożym Duchem” – pod tym hasłem wędrowało 650 osób. Najmłodszy pątnik miał rok, najstarszy 78 lat. W czasie 14 dni przemierzono 450 km. U celu wędrówki do pieszych dołączyła grupa rowerowa – 50 osób.

W 41. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej przybyło 6 tys. 23 osób; była to najliczniejsza wtorkowa grupa. W drodze pątnicy spędzili 8 dni pokonując ok. 200 km. W tym roku na szlak wyruszyli z nimi także pielgrzymi m.in. z Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Holandii. Wraz z Radomską Pieszą Pielgrzymką przybyły także pielgrzymki rowerowe, liczące w sumie 140 rowerzystów. Na Jasną Górę dotarła także 8. Diecezjalna Pielgrzyma Biegowa z Radomia do Częstochowy. 50 biegaczy pokonało trasę z Radomia na Jasną Górę w ciągu 2 dni. Biegacze modlili się w intencji tragicznie zmarłego ultramaratończyka Grzegorza Lasoty.

38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej liczyła 2 tys. 45 pątników. Hasłem przewodnim pątniczej drogi były słowa: „Z Maryją w mocy Bożego Ducha”. Tradycyjnie na szlak wyruszył też biskup kielecki Jan Piotrowski. Pielgrzymi przeszli 200 km w ciągu 8 dni.

W 28. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Sosnowieckiej przybyło we wtorek, 13 sierpnia 1 tys. 300 osób. Trasę liczącą 100 km pokonali w ciągu 5 dni. Na Jasnej Górze pielgrzymów witał biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

„Szedłem z pielgrzymami, towarzyszyłem im i muszę powiedzieć, że była fantastyczna atmosfera i wielkie pragnienie, żeby dojść do swojej Matki, żeby przedstawić rożnego rodzaju sprawy, intencje, prośby, ale także i podziękowania. Muszę powiedzieć, że ta atmosfera wciąga, jak ktoś skosztuje pielgrzymowania to bardzo chętnie wraca, bo korzyści są wielkie” – powiedział ks. bp Grzegorz Kaszak.

Na Jasną Górę weszły też we wtorek: 31. Piesza Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej, wędrująca pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”, oraz 42. Piesza Pielgrzymka Rzeszowska. Hasłem wędrówki były słowa „Musicie być mocni” – nawiązujące do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski, a główną intencją modlitwa za Ojca Świętego i Kościół.

37. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej pokonała 430 km, by we wtorek, 13 sierpnia, dotrzeć do Matki Bożej na Jasnej Górze. W tym roku drogę pokonało 450 pątników. Najstarsi z nich to 77-letni Alfreda i Jan, najmłodszy to 9-miesięczny Franciszek.

W 29. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Drohiczyńskiej pod hasłem „Abyście szli i owoc przynosili” pielgrzymowało 572 osób. Pątnicy pokonali 372 km w ciągu 13 dni. Najmłodszą pątniczką była 2-miesięczna Helenka, najstarszym 86-letni Józef. Rankiem do sanktuarium weszła natomiast 28. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej.

Najdłuższą trasę pokonali pielgrzymi z Pustkowa, którzy przez 20 dni przemierzyli 613 km i ze Świnoujścia – 602 km w 19 dni. Grupa ze Szczecina idzie 16 dni pokonując 512 km.

W wieczornej Mszy św., której przewodniczył biskup diecezji włocławskiej Wiesław Mering, wzięły udział tysiące pieszych pielgrzymów, wśród nich pątnicy: 41. Pielgrzymki Radomskiej, 38. Pielgrzymki Kieleckiej, 31. Pielgrzymki Włocławskiej i 28. Pielgrzymki Sosnowieckiej. Na początku mszy świętej szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski odczytał list od Mateusza Morawieckiego.

„Każdy kto chce budować lepszy świat, musi mu dać solidny fundament, który nie może być owocem ludzkiej spekulacji, nawet tej nazywanej naukową, ale musi się opierać o ewangeliczną skałę, jaką jest Jezus Chrystus. Popatrzcie, jak budowniczy dotychczasowego świata, zarówno pogańscy, czerwoni, brunatni, zieloni, tęczowi jeszcze nikomu nie dali w pełni obiecywanego szczęścia, ale same dramatyczne, dziejowe okropności. Co więcej, zawsze to czynią czyimś kosztem, ich rewolucyjna niecierpliwość nakazuje niszczyć to, co święte i piękne w religii, obyczajach, tradycji, małżeństwie i rodzinie” – powiedział podczas homilii biskup kielecki Jan Piotrowski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl