Tysiące osób na ulicach Meksyku

Tysiące ludzi demonstrowały w czwartek w mieście Meksyk przeciwko bierności meksykańskich władz w sprawie 43 młodych ludzi, którzy blisko dwa miesiące temu zaginęli na południowym zachodzie kraju i najprawdopodobniej zostali zamordowani.

26 września w miasteczku Iguala w stanie Guerrero grupa studentów miejscowego kolegium nauczycielskiego została zaatakowana przez członków gangu narkotykowego i współpracujących z nimi skorumpowanych policjantów. Zajście to spowodowało śmierć sześciu osób, w tym trzech studentów. Inni studenci zostali zatrzymani przez policję, a następnie najpewniej przekazani gangsterom. Oficjalnie 43 studentów uznano za zaginionych, ale wkrótce odkryto w pobliżu 11 zbiorowych grobów ze spalonymi szczątkami 38 osób. Nie ma dotąd potwierdzenia, że chodzi tutaj o uprowadzonych studentów, a śledztwo prowadzone jest nadal.

Na placu Zocalo w centrum meksykańskiej stolicy zeszły się w czwartek trzy marsze protestacyjne. Zorganizowano je w 104. rocznicę wybuchu rewolucji, która obaliła dyktaturę prezydenta Porfirio Diaza. Wśród uczestników demonstracji byli krewni zaginionych. Niesione transparenty oskarżały władze o współodpowiedzialność za zamordowanie studentów.

Marsze miały pokojowy przebieg, ale kilka godzin przed ich rozpoczęciem interwencyjne oddziały policji starły się w pobliżu stołecznego portu lotniczego z około 300 zamaskowanymi demonstrantami, rzucającymi butelkami z benzyną i petardami.

Wydarzenia w Iguali podkopały pozycję rządu, a społeczne niezadowolenie wzmogło ujawnienie skandalu korupcyjnego, w którego zasięgu znalazł się prezydent państwa Enrique Pena Nieto.

Wcześniej w tym miesiącu rząd znienacka anulował opiewający na 3,75 mld dolarów kontrakt na budowę szybkiej kolei, co realizować miało konsorcjum państwowej spółki chińskiej i firm meksykańskich. Jak się okazało, żona prezydenta Angelica Rivera finalizowała właśnie nabycie od jednej z tych firm luksusowego domu, co wzbudziło wątpliwości, czy przetarg na kolej przeprowadzono uczciwie. We wtorek Rivera zadeklarowała, że rezygnuje z kupna domu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl