fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Tymczasowo przywrócono kontrolę na granicach

W życie weszło rozporządzenie dotyczące wprowadzenia tymczasowej kontroli na granicach wewnętrznych Schengen z Czechami, Niemcami i Litwą, Słowacją a także w portach i na lotniskach. Kontrola będzie przywrócona od 4 lipca do 2 sierpnia, a decyzja o tym ma związek ze szczytem NATO i ŚDM.

Jak powiedziała kierownik samodzielnej sekcji prasowej KG Straży Granicznej ppor. Joanna Rokicka tymczasowa kontrola opierać się będzie na mobilnych patrolach SG.

– Funkcjonariusze korzystać będą ze specjalistycznych pojazdów, tzw. schengenbusów. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej – podkreśliła.

Zastrzegła równocześnie, że w podróżowaniu ,,generalnie nic się nie zmieni”.

– Nie przewidujemy żadnych utrudnień, kontrole (na granicy wewnętrznej – PAP) prowadzone będą wyrywkowo, wobec wytypowanych osób – także na lotniskach i w portach – powiedziała ppor. Joanna Rokicka.

Polacy wyjeżdżający np. na urlop powinni jednak pamiętać o tym, by mieć przy sobie dokumenty, które uprawniają ich do pobytu na terenie danego kraju. W przypadku krajów strefy Schengen chodzi o dokumenty potwierdzające tożsamość np. dowód osobisty czy paszport. Z kolei podróżni i pielgrzymi, którzy przyjadą do Polski z krajów należących do strefy Schengen, będą musieli mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo – np. dowód osobisty lub paszport; a obywatele państw trzecich dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu w Polsce, np. wizy.

Osoby zidentyfikowane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego nie zostaną wpuszczone do Polski i otrzymają decyzje o odmowie wjazdu.

– Mamy doświadczenia w zakresie przywracania tymczasowej kontroli. Dla nas nie jest to żadna nowość; taka sytuacja była już w związku z odbywającymi się w Polsce Euro 2012 – przypomniała Rokicka.

Dodała, że funkcjonariusze SG przygotowując się do przywrócenia tymczasowej kontroli na czas szczytu NATO i ŚDM – ,,przeszli szereg ćwiczeń, w tym także wspólnie z sąsiadami”.

W sumie w zabezpieczaniu lipcowych wydarzeń i do działań związanych z tymczasowo przywróconą kontrolą na wewnętrznej granicy UE zaangażowanych ma być około 1500 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zgodnie z prawem wspólnotowym czasowe przywrócenie kontroli granicznych możliwe jest w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, na przykład przy okazji organizacji międzynarodowych imprez masowych.

PAP/RIRM

drukuj