fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Wiceszef PKO S.A.: Sektory naszej gospodarki nie współdziałały tak dobrze, jak mogły

Sektory polskiej gospodarki nie współdziałały ze sobą tak dobrze, jak mogły. Wydaje się, że dopiero Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju pokazała te współzależności – mówił w piątek w WSKSiM podczas konferencji „Gospodarcza Suwerenność” Rafał Antczak, wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego S.A..

Bez silnej gospodarki nie ma silnego i suwerennego państwa – przypomniał prelegent. To rzecz oczywista, ale bardzo trudno realizowalna – zaznaczył.

– Polska przez te wszystkie swoje zawirowania dziejowe miała okresy krótkiej odbudowy i państwowości gospodarki, a potem bardzo długie okresy regresu. Mamy kolejną okazję odbudowywać Polskę bazując na tych doświadczeniach naszych przodków – powiedział wiceprezes Antczak zaznaczając jednocześnie, że nasza lokalizacja geopolityczna jest miejscem „ze wszech miar niebezpiecznym”.

To oznacza, że musimy być bardzo zdolni w tym, co robimy – i to jest pewnego rodzaju lekcja, którą wynosimy – kontynuował. Zdaniem wiceprezesa Antczaka ta zdolność musi obejmować wszystkie sektory gospodarki.

– Gospodarka składa się z trzech sektorów: rządowego, gospodarstw domowych i firm, w tym i banków. (…) Tak się składa, że do tej pory te wszystkie trzy sektory nie współdziałały ze sobą tak dobrze, jak mogły współdziałać. Wydaje się, że dopiero Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju pokazała te współzależności. Bo nie można odrywać roli państwa od roli firm i tego, co robią firmy od również tego, co wykonuje państwo – wskazał.

Rafał Antczak mówił też o roli zarządzających bankami. Mamy szczególną odpowiedzialność – podkreślił.

– Musimy się przede wszystkim koncentrować na tym, żeby te instytucje były dobrze zarządzane. To nasza praca i z tego nas się rozlicza. Jan Paweł II bardzo dużo pisał w swoich encyklikach o pracy. (…) Wydaje mi się, że dokładnie rolę tych właśnie spraw gospodarczych, bankowych pokazują encykliki – zauważył wiceprezes PKO S.A.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja dot. polskiej gospodarki. Obok szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego i założyciela Radia Maryja o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, swoje wykłady zaprezentowali prezesi sześciu polskich banków. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj