fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Wicepremier J. Sasin: Mówienie o ograniczeniu wpływów budżetowych to nieodpowiedzialność 

Platforma Obywatelska przedstawiła „Receptę na kryzys”, która zakłada m.in. obniżenie podatku VAT dla poszkodowanych branż czy odszkodowań dla firm. Mówienie o ograniczeniu wpływów budżetowych to nieodpowiedzialność, to polityka prowadząca do kryzysu, a właściwie destabilizacji finansów publicznych – powiedział minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ruszyły konsultacje nad Krajowym Planem Odbudowy. Do Polski z Unii Europejskiej ma trafić ponad 57 mld euro. Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że „obecnie istotne jest, aby gospodarka bardzo szybko zaczęła wracać do stanu sprzed epidemii”.

– Dzisiaj cierpi wiele branż – m.in. gastronomiczna, hotelowa, turystyczna, również przemysł ciężki, przemysł wydobywczy, linie lotnicze. Do nich wszystkich popłyną pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. (…) Pieniądze z UE będą wspomagały obszary gospodarki, które najbardziej potrzebują wsparcia. Chodzi o to, aby środki spowodowały, że gospodarka będzie coraz bardziej nowoczesna. Będziemy stawiali na nowe technologie, jak zielona energia czy cyfryzacja, a także na odbudowę obszarów dotkniętych przez pandemię. To duża szansa dla Polski – powiedział minister aktywów państwowych.

5 proc. VAT dla poszkodowanych w pandemii branż, 10 tys. zł kwoty wolnej od podatku, odszkodowania dla firm, likwidacja tzw. podatku Belki, nowe przepisy obowiązujące dopiero od 1 stycznia, handel w niedziele – to niektóre z propozycji „Recepty na kryzys” przedstawionej w sobotę przez Platformę Obywatelską.

– To nie jest propozycja, która mogłaby odnieść oczekiwany skutek. Na przykład propozycja obniżenia VAT-u do 5 proc. jest populistyczna, bo musimy dbać o stabilność finansów publicznych, o dostępność budżetu. Pamiętajmy, że ponad 100 mld zł zostało skierowane do przedsiębiorców w ramach pomocy z budżetu oraz różnych krajowych mechanizmów finansowych. Mówienie o ograniczeniu wpływów budżetowych to nieodpowiedzialność, to polityka prowadząca do kryzysu, a właściwie destabilizacji finansów publicznych. Na to nie możemy pozwolić. Nie rozumiem też, jak kwestia handlu w niedzielę miałaby wpłynąć na poprawę sytuacji gospodarczej. Hasła są populistyczne, obliczone na zaistnienie w przestrzeni publicznej – wskazał polityk. 

Wicepremier Jacek Sasin w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej powiedział, że „wymaga ona ogromnych nakładów na transformację energetyczną, a także mocnego przestawienia polskiej gospodarki”.

– Podejmowane przez nas próby, aby wyhamowywać tę politykę, okazały się nieskuteczne. Polska w tej sprawie jest dosyć osamotniona. Praktycznie wszystkie kraje UE popierają ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Dotyczy to także naszych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej. (…) Nie możemy zgodzić się na ograniczenie suwerenności energetycznej Polski, dlatego tak ważne jest, aby w czasie wyznaczonym przez UE zbudowali własną energetykę o inne źródła niż kopalne. (…) Mamy pewność pozyskania ogromnych środków europejskich na transformację energetyczną. Od nas dzisiaj zależy, czy unikniemy tych skutków – przekonywał gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z ministrem Jackiem Sasinem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl