fot. sejm.gov.pl

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej upamiętni Żołnierzy Niezłomnych

Koncert piosenek partyzanckich, prezentacja eksponatów należących do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej, koncert poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego – to najważniejsze inicjatywy organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ze względu na pandemię wydarzenia odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej.

W sobotę w MIIWŚ odbędzie się koncert piosenek partyzanckich. Na warstwę artystyczną złożą się utwory wojenne i partyzanckie zanotowane w notesie Olgierda Christy, żołnierza i dowódcy szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK, który prowadził zapiski w 1946 r. w czasie walk na Pomorzu.

Na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wykonane zostaną m.in. utwory: „Poszedł w bój krwawy hufiec żołnierzy”, „Marsz UBK” („Wymarsz Uderzenia”), „Po partyzancie dziewczyna płacze”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „W sierpniowy skwar”, a także zamykający koncert utwór „Więc naprzód”, o którym w swoim „Dzienniku” napisał Henryk Wieliczko „Lufa”.

Wydarzenie będzie transmitowane od godziny 17.00 na kanale YouTube i facebookowym profilu MIIWŚ.

Od piątku w ramach kolejnej odsłony akcji „Wejście w historię” na poziomie minus jeden, tuż przy wejściu głównym do muzeum, prezentowane są szczególne eksponaty należące do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. „Jachna” – sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK. To łańcuszek, powojenna odznaka okolicznościowa Akcja Burza/Armia Krajowa oraz ryngraf z Matką Bożą Ostrobramską.

1 marca delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku weźmie także udział w kameralnych uroczystościach organizowanych przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Zostaną złożone wieńce przy grobach Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Następnie uczestnicy ceremonii przejdą pod pomnik Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku, przy zbiegu ul. 3 Maja oraz ul. gen. Henryka Dąbrowskiego. Kwiaty zostaną też złożone przed pomnikiem rotmistrza Pileckiego przed Muzeum II Wojny Światowej.

Tego dnia MIIWŚ zorganizuje także koncert słowno-muzyczny „Grypsy z celi śmierci”, poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” – prezesa IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość

W wydarzeniu wezmą udział: aktor Marcin Kwaśny, saksofonista Marcin Świderski i pianista Marek Lipski. Koncert dostępny będzie m.in. w mediach społecznościowych MIIWŚ, także po premierze.

PAP

 

drukuj