fot. PAP/Piotr Nowak

[TYLKO U NAS] Wicemin. P. Wawrzyk: Polsko-czeskie relacje są najlepsze w historii. Po obu stronach są politycy, którzy przywiązują ogromną wagę do wzajemnej współpracy

Petr Pavel jeszcze przed wyborami obiecał, że jego druga wizyta zagraniczna będzie w Polsce. Prezydenci Czech i Słowacji zawsze z pierwszą wizytą jeżdżą do siebie nawzajem, a wybór Polski w tej sytuacji jako drugiego kraju pokazuje, iż Polska jest drugim najważniejszym partnerem politycznym dla nowego prezydenta Czech, co zresztą koresponduje z polityką czeskiego rządu. Można powiedzieć, że w czeskich władzach mamy pełną zgodę polityczną co do tego, iż Polska jest drugim najważniejszym partnerem politycznym (…). Polsko-czeskie relacje są najlepsze w historii. Tak się dzieje z kilku względów. Przede wszystkim po obu stronach są politycy, którzy przywiązują ogromną wagę do wzajemnej współpracy. Ponadto sytuacja geopolityczna nie pozostawia wątpliwości, że polsko-czeska współpraca musi być bardzo intensywna – powiedział Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam.

W Polsce przebywał z wizytą nowy prezydent Republiki Czeskiej, Petr Pavel. Czeski prezydent spotkał się w Warszawie zarówno z prezydentem Andrzejem Dudą, jak i premierem Mateuszem Morawieckim.

– Zwykle jest tak, że kiedy głowa państwa obejmuje obowiązki, to udaje się do innych krajów w kolejności, która odzwierciedla znaczenie tych państw w swojej polityce (…). Petr Pavel jeszcze przed wyborami obiecał, że jego druga wizyta zagraniczna będzie w Polsce. Prezydenci Czech i Słowacji zawsze z pierwszą wizytą jeżdżą do siebie nawzajem, a wybór Polski w tej sytuacji jako drugiego kraju pokazuje, iż Polska jest drugim najważniejszym partnerem politycznym dla nowego prezydenta Czech, co zresztą koresponduje z polityką czeskiego rządu. Można powiedzieć, że w czeskich władzach mamy pełną zgodę polityczną co do tego, iż Polska jest drugim najważniejszym partnerem politycznym – oznajmił Piotr Wawrzyk.

Wiceszef MSZ odniósł się do stanu relacji Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Czeską.

– Polsko-czeskie relacje są najlepsze w historii. Tak się dzieje z kilku względów. Przede wszystkim po obu stronach są politycy, którzy przywiązują ogromną wagę do wzajemnej współpracy. Ponadto sytuacja geopolityczna nie pozostawia wątpliwości, że polsko-czeska współpraca musi być bardzo intensywna (…). Trzeba wspomnieć o tym, że zarówno Czesi, jak i Polacy należą do tych, którzy najchętniej pomagają Ukrainie – zaakcentował polityk.

Wiceminister skomentował stan współpracy wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej, do której należą także Słowacja oraz Węgry.

– Ze Słowacją, tak jak w przypadku Czech, mamy jedność poglądów. Warto zwrócić uwagę, że kiedy Polska powiedziała, iż przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29, to w nasze ślady poszła Słowacja, która poinformowała, iż przekaże kilkanaście swoich myśliwców. To pokazuje, że jest pełna współpraca, synergia, iż nadajemy na jednych falach. Sytuacja wygląda gorzej w przypadku Węgier, dlatego że Węgrzy zupełnie inaczej podchodzą do wojny na Ukrainie (…). Staramy się przekonywać naszych węgierskich partnerów do zmiany optyki, natomiast trzeba zwrócić uwagę na to, iż Węgry nie blokują sankcji, które Unia chce nakładać na Rosję czy Białoruś, więc ich polityka ostatecznie jest taka, że kiedy dochodzi do rzeczywistych decyzji, to Węgrzy są skłonni wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polski czy innych krajów Unii Europejskiej – powiedział gość TV Trwam.

Polska, Czechy, Słowacja oraz Węgry są także członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nowymi państwami w ramach NATO chciałyby zostać Finlandia oraz Szwecja, ale ich akcesja jest blokowana przez Węgry oraz Turcję.

– Węgrzy mają trochę inne podejście do kwestii związanych z bezpieczeństwem naszego regionu, więc stąd się wzięła ich decyzja. Liczymy na to, że Węgry ostatecznie zmienią zdanie w tej sprawie – stwierdził Piotr Wawrzyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl