[TYLKO U NAS] W. Tomaszewski: Nadal nie możemy swobodnie używać języka polskiego w życiu publicznym na Litwie

Wiele będzie zależało od naszej organizacji i determinacji, ale też od wsparcia naszego macierzystego kraju. Otrzymujemy to wsparcie, jesteśmy za nie wdzięczni, ale w niektórych sytuacjach mogłoby być ono szersze. Głównie chodzi o działanie polskiej ambasady na Litwie – powiedział europoseł Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Odniósł się w ten sposób do sytuacji Polaków na Litwie.

Na Litwie odbędzie się dzisiaj spotkanie opłatkowe Związku Polaków w tym kraju. To gest jedności, bo Polaków za granicą nie omijają problemy.

– Polacy stanowią 7 proc. mieszkańców Litwy – 250 tys. To spora mniejszość narodowa. W regionie Wileńszczyzny stanowimy nawet większość. Tam Polaków mieszka ponad 70 proc. Niestety, nie omijają nas problemy. Nadal nie możemy swobodnie używać języka ojczystego w życiu publicznym nawet tam, gdzie Polacy stanowią większość. Mamy zaproszenie do koalicji rządzącej i mamy nadzieję, że te problemy zostaną rozwiązane – podkreślił Waldemar Tomaszewski.

Polacy starają się jednak aktywnie włączać w życie polityczne, by mieć wpływ na swoje losy.

– Jeżeli chodzi o osiągnięcia, to mamy ośmiu posłów w litewskim parlamencie, 70 radnych z ramienia Akcji Wyborczej Polaków, dwóch merów w wielkich powiatach, czyli staramy się brać swój los w swoje ręce i wiele spraw rozstrzygać – wskazał europoseł.

– Wiele będzie zależało od naszej organizacji i determinacji, ale też od wsparcia naszego macierzystego kraju. Otrzymujemy to wsparcie, jesteśmy za nie wdzięczni, ale w niektórych sytuacjach mogłoby być ono szersze. Głównie chodzi o działanie polskiej ambasady na Litwie – dodał.

Polacy na Litwie przez cały rok świętowali 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

– Obchody wyglądały bardzo uroczyste. Świętowanie zaczęliśmy już w styczniu. Oczywiście, apogeum było w listopadzie, ale wiele wydarzeń odbyło się także w maju. Ogromna, kilkunastotysięczna parada w Wilnie, nabożeństwo u stóp NMP Ostrobramskiej. W sumie było kilkaset imprez okolicznościowych – powiedział Waldemar Tomaszewski.

RIRM

drukuj