fot. twitter.com/WaldekKraska

[TYLKO U NAS] W. Kraska o luzowaniu obostrzeń: Jeżeli zauważymy, że będzie wzrost nowych zachorowań – trzeba będzie zrobić niestety krok do tyłu

Ciągle z tyłu głowy powinniśmy mieć myśl, że ta epidemia nie wygasła, ona ciągle jest i tylko od nas będzie zależało, na jakim etapie dalej będzie się tliła. Łagodzimy obostrzenia, które są uciążliwe, ale jeżeli zauważymy, że będzie wzrost nowych zachorowań, to czasem trzeba będzie zrobić niestety krok do tyłu – wskazał Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Od soboty zacznie obowiązywać IV etap luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Nie będziemy musieli zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, maseczki będą konieczne jedynie w niektórych przestrzeniach zamkniętych, jak: sklepy, kościoły czy komunikacja miejska. Znoszenie restrykcji jest możliwe z uwagi na spadającą liczbę zachorowań w większości województw. Waldemar Kraska przypomniał jednak, że są jeszcze „lokalne wyspy”, gdzie pojawiają się nowe ogniska zakażeń.

– Jeżeli patrzymy całościowo na kraj – ta liczba zachorowań spada. W kilku województwach mamy niestety ogniska: na Śląsku czy w Wielkopolsce. Są zakłady pracy, gdzie przybywa nowych zakażonych osób. Na Śląsku w kopalniach dość masowo testujemy górników, przez kilkanaście najbliższych dni na pewno tych przypadków będzie przybywać, aczkolwiek wszystkie osoby, które są w tych miejscach idą od razu na kwarantanny. Ich rodziny także są badane. To wszystko jest pod kontrolą. Podobnie w DPS-ach w woj. dolnośląskim, gdzie również mamy zakażonych pensjonariuszy i personel. To lokalne wyspy, gdzie te nowe ogniska się pojawiają – mówił wiceminister zdrowia.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, iż pomimo luzowania dotychczasowych obostrzeń musimy pamiętać o respektowaniu zaleceń, z których głównym jest zachowywanie dystansu społecznego – 2 metry odległości od siebie.

– Ciągle z tyłu głowy powinniśmy mieć myśl, że ta epidemia nie wygasła, ona ciągle jest i tylko od nas będzie zależało, na jakim etapie dalej będzie się tliła. Łagodzimy obostrzenia, które są uciążliwe, ale jeżeli zauważymy, że będzie wzrost nowych zachorowań, to czasem trzeba będzie zrobić niestety krok do tyłu – zaznaczył polityk.

Od 30 maja przestają też obowiązywać limity osób w branży handlowej i gastronomicznej, a od niedzieli w kościołach.

– W tej chwili nie ma wymogu ilości osób na metr kwadratowy, ale ciągle jest nakaz zachowania dwumetrowego dystansu. Chyba, że jesteśmy rodziną i idziemy do kościoła, to siadamy w jednej ławce. Wiadomo, że wtedy możemy być blisko siebie, ten zakaz rodzin nie dotyczy – powiedział Waldemar Kraska.

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia dało zielone światło dla organizowania letnich wypoczynków dla dzieci i młodzieży. Będą jednak obowiązywać konkretne wytyczne.

– W jednej grupie – jak określiło ministerstwo oświaty – będzie mogło przebywać 12, najwyżej 14 osób; w jednym pomieszczeniu, gdzie będą spać i przebywać nie będzie mogło być więcej niż 4 osoby [przy zachowaniu powierzchni 4 m2  na 1 osobę – red.]. Przed wyjazdem na obóz czy kolonie rodzice muszą złożyć pisemną deklarację, że dziecko jest zdrowe, a w ciągu ostatnich 14 dni nie miało kontaktu z osobą, która była w kwarantannie. Także w trakcie obozu pewien reżim sanitarny będzie zachowany – podkreślił gość „Aktualności dnia”.  

Cała rozmowa z wiceministrem Waldemarem Kraską dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl