fot. PAP/Albert Zawada

[TYLKO U NAS] T. Chróstny o nowych przepisach chroniących konsumentów: Przedsiębiorca nie będzie już mógł oferować tego samego produktu w takim samym opakowaniu, różnicując przy tym jego jakość

Kilka lat temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zrobił badania porównawcze różnych produktów, m.in. chipsów. Na rynku niemieckim były to chipsy prażone na oleju roślinnym, a na rynku polskim na oleju palmowym, który jest dużo gorszy pod względem zdrowotnym. Przedsiębiorca teraz nie będzie mógł oferować tego samego produktu w takim samym opakowaniu i jednocześnie różnicować jego jakość. Tego typu praktyki będą określane jako nieuczciwe i karane finansowo do 10 proc. obrotu danego przedsiębiorcy – wyjaśnił Tomasz Chróstny. Prezes UOKiK w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dokonał podsumowania zmian w przepisach, które dotyczą konsumentów.

Rok 2023 wiąże się ze zmianą wielu przepisów. Są wśród nich nowe zapisy chroniące konsumentów. Dotyczą one nie tylko zakupów w sklepach stacjonarnych, ale także internetowych. Jednym z najważniejszych punktów zmian jest ułatwienie walki z fikcyjnymi promocjami.

– Są to duże i pozytywne zmiany dla konsumentów. Najważniejszą z nich jest konieczność podawania informacji o najniższej cenie z ostatnich 30 dni, gdy mamy do czynienia z promocją. Będziemy więc mogli porównać atrakcyjność oferty z rzeczywistością. Kiedy wejdziemy na przykład do internetowego sklepu i zobaczymy wyprzedaż, będziemy mogli sprawdzić, czy faktycznie podana cena danego produktu jest najatrakcyjniejszą spośród cen, jakie dany produkt miał w ciągu ostatnich 30 dni – wyjaśnił Tomasz Chróstny.

Zmiany dotyczą także praw konsumentów. Jak wskazał prezes UOKiK, w przypadku rękojmi pojawiła się zamiana na rozszerzoną odpowiedzialność za zgodność towaru z umową. Dotychczas domniemanie obowiązywało przez rok od nabycia towaru. Termin został wydłużony do dwóch lat.

– Jeżeli wystąpi wada, wówczas przyjmuje się założenie, że wada istniała również w chwili nabycia produktu, dlatego sprzedawca będzie miał obowiązek naprawić towar, wymienić na nowy bądź w dalszej kolejności będzie możliwość domagania się obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy – zaznaczył gość Radia Maryja.

Pojawiły się zmiany również w kwestii gwarancji. Czas odpowiedzialności sprzedawcy za produkt to wciąż dwa lata. Natomiast dotychczas mogliśmy dochodzić roszczeń przez rok od okresu dwuletniego. Na podstawie zmian w Kodeksie cywilnym będzie to sześć lat – kontynuował prezes UOKiK.

– W sytuacji, kiedy przedsiębiorca sprzedaje produkty używane, dotychczas mógł ograniczyć swoją rękojmie do roku. Po zmianach będzie obowiązywało go dwa lata. Przez dłuższy okres będzie odpowiadał za wady produktu – powiedział.

Tomasz Chróstny odniósł się także do kwestii podwójnych standardów jakościowych w produktach.

– Kilka lat temu UOKiK zrobił badania porównawcze m.in. chipsów. Na rynku niemieckim były to chipsy prażone na oleju roślinnym, a na rynku polskim na oleju palmowym, który jest dużo gorszy pod względem zdrowotnym. Przedsiębiorca teraz nie będzie mógł oferować tego samego produktu w takim samym opakowaniu i jednocześnie różnicować jego jakość. Tego typu praktyki będą określane jako nieuczciwe i karane finansowo do 10 proc. obrotu danego przedsiębiorcy – zaznaczył gość „Aktualności dnia.

Cała rozmowa z Tomaszem Chróstnym dostępna jest [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl