fot. facebook.com

[TYLKO U NAS] Red. M. Karnowski: Radio Maryja jest wielkim ośrodkiem intelektualnym, który pozwolił wypracować projekt dla Polski polegający na pokazywaniu dumy z naszej przeszłości oraz budowaniu wspólnoty

Radio Maryja jest wielkim ośrodkiem intelektualnym, który pozwolił wypracować projekt dla Polski polegający na pokazywaniu dumy z naszej przeszłości oraz budowaniu wspólnoty. Mam poczucie, że dokonało się dzieło, którego wielkości nie jesteśmy w stanie zrozumieć (…). To jest wspaniałe dzieło. Wszyscy Polacy mają prawo być z niego dumni, dlatego że powstało coś niezwykłego, co jest inspiracją dla wielu ludzi – powiedział red. Michał Karnowski, dziennikarz, publicysta, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Red. Michał Karnowski odniósł się do historii Radia Maryja jako podmiotu na rynku medialnym.

– Aby zrozumieć rolę Radia Maryja, trzeba cofnąć się w czasie, rzucić dorobek na oś czasu, dostrzegając, że w Polsce była próba stworzenia pełnego monopolu medialnego, wychowania Polaków do specyficznie pojmowanego postępu, reedukacji. Rola Radia Maryja jest niedoceniona. Moim zdaniem to były wręcz heroiczne, bohaterskie czasy. Pamiętam, gdy większość dominujących ośrodków medialnych rzucała się, żeby zadusić, przegonić, zniszczyć Radio Maryja – rozpoczął gość Radia Maryja.

Osoby wrogie Radiu Maryja próbowały interweniować nawet w Watykanie.

– Święty Jan Paweł II umiał się temu przeciwstawić. Chodziło o to, żeby na rynku medialnym osiągnąć monopol. Bez głosu Radia Maryja ten cel być może zostałby osiągnięty. Radio Maryja jest ośrodkiem, które jako pierwsze dostrzegło skalę zagrożenia oraz pozwoliło ludziom zorganizować się, dostrzec, że są wspólnotą, rodziną (…). Radio Maryja jest wielkim ośrodkiem intelektualnym, który pozwolił wypracować projekt dla Polski polegający na pokazywaniu dumy z naszej przeszłości oraz budowaniu wspólnoty. Mam poczucie, że dokonało się dzieło, którego wielkości nie jesteśmy w stanie zrozumieć – wskazał dziennikarz.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że dzieło Radia Maryja pomogło wielu ludziom w odnalezieniu Boga.

– Spotkałem się z przypadkami wokół siebie, w których dzieło ewangelizacji oraz przemiany serca dokonało się za pośrednictwem Radia Maryja. To jest wspaniałe dzieło. Wszyscy Polacy mają prawo być z niego dumni, dlatego że powstało coś niezwykłego, co jest inspiracją dla wielu ludzi. Chociażby w Chorwacji można spotkać Radio Maryja, które próbuje nawiązać do tych tradycji – powiedział red. Michał Karnowski.

Część środowisk zarzuca Radiu Maryja zajmowanie się różnymi tematami, chcąc ograniczyć jego działalność do spraw związanych z Kościołem.

– Próba zawężenia przekazu religijnego wyłącznie do liturgii, bo sprowadza się to do kalendarza świąt, jest próbą ograniczenia praw katolików. To jest wyraźna przemoc, że wszyscy wokół mogą rozmawiać i debatować o wszystkim, analizować rzeczywistość oraz próbować na nią wpływać, a katolikom próbuje się powiedzieć, że nie mają tutaj żadnych praw i są skazani na rodzaj kruchty. Chodzi o to, żebyśmy nie wpływali na rzeczywistość – oznajmił.

– Radio Maryja rozumie, że chrześcijaństwo jest pewną postawą wobec świata, iż my mamo prawo rozeznawać nowe rzeczy, które się pojawiają i rozważać, czy służą one dobru. Mamy prawo wzajemnie się komunikować i omawiać, przeżywać, podejmować tematy, którymi żyjemy jako rodziny, jednostki, społeczeństwa, narody – podsumował red. Michał Karnowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem red. Michała Karnowskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj