[TYLKO U NAS] Red. G. Górny: W Chinach postępują działania w ramach tzw. sinizacji religii. Mają zostać skonfiskowane wszystkie egzemplarze Pisma Świętego. Ich miejsce zajmie nowy przekład Biblii, z nową redakcją i nowymi komentarzami dokonanymi przez partyjnych ideologów

Pod koniec 2017 r. Komunistyczna Partia Chin uchwaliła program tzw. sinizacji religii, czyli dostosowania wszystkich wiar i wierzeń do chińskich tradycji kulturowych. W praktyce oznacza to podporządkowanie nauczania wszystkich religii obowiązującej ideologii komunistycznej. W ramach programu mają zostać skonfiskowane wszystkie egzemplarze Pisma Świętego. Ich miejsce ma zająć nowy przekład Biblii, z nową redakcją i nowymi komentarzami dokonanymi przez partyjnych ideologów – powiedział na antenie Radia Maryja w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” red. Grzegorz Górny, publicysta i pisarz.

2 tygodnie temu w Pekinie odbyło się 6. Plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Na obradach delegaci przyjęli tzw. rezolucję historyczną. Zatwierdza ona kult jednostki w Państwie Środka, podnosząc osobę prezydenta do rangi dwóch nieśmiertelnych przywódców Chin – Mao Zedonga i Deng Xiaopinga.

– Prezydent Xi Jinping został postawiony ponad nimi, ponieważ – jak mówi rezolucja – potrafi on rozwiązywać problemy pozostawione przez jego poprzedników bez odpowiedzi. Obecne rządy charakteryzują się jednak nowym podejściem do kwestii religijnych, w tym także do chrześcijaństwa. Otóż pod koniec 2017 r. KPCh uchwaliła program tzw. sinizacji religii, czyli dostosowania wszystkich wiar i wierzeń do chińskich tradycji kulturowych. W praktyce oznacza to podporządkowanie nauczania wszystkich religii obowiązującej ideologii komunistycznej – wskazał red. Grzegorz Górny.

Widać to choćby na przykładzie kolaborującego z reżimem tzw. kościoła patriotycznego. Nie uznaje on tzw. aborcji za grzech, a nawet ją aprobuje, ponieważ jest ona promowana przez władze komunistyczne.

– W ramach tzw. programu sinizacji chrześcijaństwa w najbliższych latach mają zostać skonfiskowane wszystkie egzemplarze Pisma Świętego. Ich miejsce ma zająć nowy przekład Biblii, z nową redakcją i nowymi komentarzami dokonanymi przez partyjnych ideologów – poinformował gość Radia Maryja.

Publicysta powiedział, że „rząd w Pekinie w ostatnich latach zaostrzył antychrześcijańską kampanię. Władze lokalne zakazują w niektórych kościołach pieśni religijnych i nakazują zastępowanie ich hymnami patriotycznymi”.

– Zabraniają też usług religijnych świadczonych przez internet. Burzone są świątynie, aresztowani księża. Wydano też zakaz osobom niepełnoletnim udziału w Mszach św., uczestniczenia w katechezie oraz studiowania katechizmu pod groźbą surowych kar. W niektórych miastach Chińczycy wprowadzili nowe prawo, oferujące nagrody pieniężne tym, którzy doniosą na chrześcijan zaangażowanych w nielegalną działalność religijną. Za donos na sąsiada można zarobić nawet do 1,5 tys. dolarów. Pomyśleć, że są dostojnicy kościelni, którzy twierdzą, że Chiny najlepiej na świecie realizują katolicką naukę społeczną – podkreślił pisarz.

Cały felieton „Spróbuj pomyśleć” autorstwa red. Grzegorza Górnego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj