fot. prezydent.pl

Prezydent RP: Barbórka to dzień dumy i radości. Dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka

Prezydent Andrzej Duda złożył górnikom życzenia z okazji Barbórki. „Dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne, bezpieczne życie Polaków – napisał szef państwa polskiego w opublikowanym dziś liście do górników z okazji Barbórki.

W liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda napisał m.in., że globalne zmiany klimatyczne skłaniają do przekształcania systemu energetycznego opartego na paliwach kopalnych i zwiększenia roli niskoemisyjnych, odnawialnych źródeł energii.

Dodał jednocześnie, że „nie może to jednak prowadzić do gospodarczych wstrząsów, zachwiania naszym bezpieczeństwem energetycznym, do nieprzemyślanego redukowania miejsc pracy i naruszania ludzkiej pewności jutra”.

„O przyszłości górnictwa węglowego powinniśmy decydować z rozwagą” – wskazał.

Dodał, że potrzebujemy dziś w Polsce inwestycji w nowoczesne niskoemisyjne technologie węglowe.

„Porozumienie rządu i przedstawicieli związków zawodowych dotyczące transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego jest przykładem odpowiedzialnego dialogu społecznego. To zarazem początek przekształceń, które z jednej strony utrzymają nasze bezpieczeństwo energetyczne, z drugiej – dadzą pracownikom kopalń i ich rodzinom nowe szanse i pozwolą na rozwój regionów górniczych” – napisał. Jak zaznaczył, oczekujemy obecnie na notyfikację tych ustaleń przez UE.

„Z okazji Barbórki – pięknego górniczego święta, które jest bardzo ważne dla całej naszej narodowej wspólnoty – składam serdeczne życzenia pomyślności wszystkim pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego oraz służb wspierających górników” – wskazał prezydent w liście.

„Barbórka to dzień dumy i radości, a także szczególnego zawierzenia opiece górniczej patronki. Niech święta Barbara wspiera państwa we wszelkich wyzwaniach” – podkreślił. Życzył również górnikom oraz służbom ratowniczym i nadzorowi górniczemu bezpiecznej, spokojnej pracy, zdrowia i życiowego powodzenia.

Andrzej Duda podziękował za „trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne, bezpieczne życie Polaków”.

Jak podkreślił, „o patriotyzmie i ofiarności górniczej braci, o zasługach Górnego Śląska dla ojczyzny mówią wielkie rocznice historyczne, które właśnie obchodzimy”.

„Jest to czas stulecia powstań śląskich. Ich istotą była nieugięta obrona polskości i walka o przynależność tego regionu do niepodległej Rzeczypospolitej” – zaznaczył.

Prezydent przypomniał, że zbliża się także 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez reżim komunistyczny, „chcący zniszczyć Solidarność i zdławić rodzącą się w Polsce wolność”.

„W krwawej pacyfikacji protestu w Kopalni +Wujek+ zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Do historii przeszedł również podziemny strajk w Kopalni „Piast” – najdłuższy strajk stanu wojennego. Pochylam głowę przed ofiarami komunistycznych zbrodni, przed heroizmem i poświęceniem tych wszystkich, którym zawdzięczamy dzisiejszą wolną Polskę” – czytamy w liście głowy państwa.

Prezydent podkreślił w liście, że „w świecie XXI wieku, pośród jego gospodarczych, społecznych i cywilizacyjnych wyzwań, górnictwo ma ciągle wielkie znaczenie”.

„Wydobycie kopalin to ważny czynnik rozwoju. Pozyskiwanie ich było zawsze domeną śmiałków, ludzi szczególnych umiejętności i mocnego charakteru. Nawet współcześnie, w dobie nowoczesnych technologii, zawód górnika należy do wyjątkowo trudnych, wiążących się z ryzykiem i niezwykle odpowiedzialnych” – podkreślił.

Barbórka – tradycyjny Dzień Górnika – obchodzona jest w Polsce 4 grudnia nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl