fot. Autorstwa Photograph by Orren Jack Turner, Princeton, N.J.Modified with Photoshop by PM_Poon and later by Dantadd. - Ten image pochodzący z zasobów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, oddziału Prints and Photographs division jest dostępny pod numerem cph.3b46036.Ten szablon nie wskazuje stanu prawnego pliku. Standardowy szablon licencji jest nadal wymagany. Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę Commons:Licencja., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=925243

Rękopis z obliczeniami Einsteina ws. teorii względności sprzedany za 11 mln euro

Rękopis pokazujący próby sformułowania teorii względności przez Alberta Einsteina został sprzedany przez paryski dom aukcyjny Christie’s za 11 mln euro. To rekordowa kwota w przypadku dokumentu naukowego z autografem – podkreśla w środę BBC.

Sprzedane zapiski są jednym z zaledwie dwóch materiałów pokazujących prace genialnego fizyka teoretycznego i laureata Nagrody Nobla nad jego przełomowym dziełem.

Rękopis został spisany w latach 1913-1914 przez samego Einsteina i jego współpracownika Michele Besso, który przechował notatki.

„Albert Einstein zachował bardzo niewiele notatek, więc sam fakt, że rękopis przetrwał i trafił do nas, czyni go niezwykłym” – powiedział ekspert Christie’s, Vincent Belloy.

Materiał spisany czarnym atramentem pokazuje szereg błędów w drodze do końcowego rozwiązania. Liczne walory dokumentu przyciągnęły kolekcjonerów z całego świata – przekazał mediom dom aukcyjny.

Nazwisko nabywcy 54-stronicowego dokumentu pozostaje owiane tajemnicą.

Opublikowana w 1915 roku teoria względności zasadniczo zmieniła ludzkie rozumienie przestrzeni, czasu i grawitacji. Rzuciła nowe światło na okoliczności narodzin wszechświata, tory poruszania się planet i istnienie obszarów czasoprzestrzeni określanych jako czarne dziury.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl