fot. pixabay.com

Nowa Zelandia będzie otwarta dla zagranicznych turystów od 30 kwietnia

Nowa Zelandia poinformowała, że w pełni zaszczepieni zagraniczni podróżnicy będą mogli wjeżdżać do kraju od 30 kwietnia, łagodząc tym samym ograniczenia graniczne, które istniały od czasu wybuchu pandemii w marcu zeszłego roku.

W pełni zaszczepieni Nowozelandczycy w Australii mogą podróżować do Nowej Zelandii bez konieczności kwarantanny od 16 stycznia – powiedział podczas konferencji prasowej minister ds. COVID-19, Chris Hipkins.

Poinformował, że w pełni zaszczepieni Nowozelandczycy i inni kwalifikujący się podróżnicy ze wszystkich innych krajów mogą rozpocząć podróż do Nowej Zelandii bez kwarantanny od 30 kwietnia.

Rząd liczy na pozytywne skutki nowej strategii walki z koronawirusem która zacznie obowiązywać w Nowej Zelandii w nocy z 2 na 3 grudnia – oświadczyła w poniedziałek premier Jacinda Ardern.

Również na początku grudnia w największym mieście kraju, Auckland, zakończy się trwający od trzech i pół miesiąca lockdown.

„Trudna prawda jest taka, że wariant Delta (koronawirusa) jest z nami i tak łatwo nie zniknie” – oświadczyła Arden na konferencji prasowej.

„Żadne państwo nie zdołało w zupełności wyeliminować Delty, a Nowa Zelandia jest w lepszym położeniu niż inne kraje, by się z tym wariantem zmierzyć” – mówiła.

Dotychczas rząd realizował politykę „zero COVID-19”, w ramach której obowiązywały surowe lockdowny, ścisłe śledzenie kontaktów osób zakażonych oraz restrykcyjne kontrole na granicach.

Pierwotnie minister Arden zapowiadała, że zmiana polityki antycovidowej nastąpi, gdy odsetek zaszczepionej populacji kraju sięgnie 90 procent. Obecnie jest to 83 proc. – zauważa AFP.

W ramach nowego systemu walki z koronawirusem wprowadzone zostaną oznaczenia regionalne na zasadzie sygnalizacji świetlnej – opisuje agencja.

Kolor zielony będzie oznaczał praktyczny brak obostrzeń, pomarańczowy – nakaz noszenia maseczek w niektórych miejscach, a czerwony – że na danym obszarze sklepy i usługi będą otwarte jedynie dla klientów zaszczepionych przeciw COVID-19, przy jednoczesnym nakazie stosowania dystansu społecznego.

Auckland po zniesieniu lockdownu będzie strefą oznaczoną kolorem czerwonym. Ardern podkreśliła, że dla osób przybywających do Nowej Zelandii na razie zostanie utrzymany wymóg poddania się kwarantannie, ale rząd będzie dążył do złagodzenia zasad wjazdu na początku przyszłego roku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl