fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Red. G. Górny: Rosyjscy ideolodzy niezmiennie instrumentalizują religię dla swoich celów politycznych

Mamy do czynienia z sytuacją, którą spotykaliśmy już nie raz w historii, kiedy rosyjscy ideolodzy instrumentalizowali religię dla swoich celów politycznych. Także dziś chrześcijańska retoryka maskuje strategię podbojów i dominacji. Jet to wyjątkowe nadużycie imienia Bożego, którym usprawiedliwia się masowe mordowanie bezbronnych cywilów. Smutne jest w tym wszystkim to, że tak wiele osób i w Rosji, i na Zachodzie daje się na to nabierać, a przecież podczas objawień w Fatimie Matka Boża ostrzegła przed zgubnymi skutkami błędów Rosji dla całego świata powiedział red. Grzegorz Górny, publicysta, w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

W Moskwie miesiąc temu zebrała się 24. Światowa Rada Narodu Rosyjskiego. Jej hasło przewodnie brzmiało: „Prawosławie i pokój w XXI wieku”.

Przed zgromadzonymi ze swoimi przemówieniami wystąpili, m.in. patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl; Siergiej Kirijenko, pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta Putina czy minister edukacji Siergiej Krawcow. Wszystkich przyćmiła jednak mowa czołowego rosyjskiego geopolityka i głównego ideologa euroazjatyzmu – Aleksandra Dugina, który stwierdził, że obecna wojna na Ukrainie to „wojna nieba z piekłem; wojna armii anielskich, armii Michała Archanioła z diabłem”. Zgodnie z retoryką Putina i Dugina Polacy znajdują się oczywiście po stronie Antychrysta – zaznaczył publicysta.

W dalszej części moskiewski ideolog odwołał się do przemówienia Władimira Putina, który podczas posiedzenia Klubu Wałdajskiego mówił o satanistycznej naturze cywilizacji zachodniej.

Zdaniem Dugina nie była to metafora, lecz stwierdzenie faktu. Ta „antyludzka cywilizacja satanistyczna” miała według niego obrać sobie za cel Rosję. Jak stwierdził wielkoruski ideolog: „Polem bitwy jest sama Ukraina. Z jednej strony jesteśmy świętą Rusią – jak mówi jego świątobliwość patriarcha – i stajemy w obliczu sił absolutnego, globalnego, historycznego zła. Z tego powodu coraz częściej mówimy o armagedonie, czasach ostatecznych i Apokalipsie. Wszystko to dzieje się na naszych oczach. Bierzemy udział w ostatniej, a może przedostatniej bardzo ważnej bitwie. Bez wymiaru duchowego, ideologicznego i intelektualnego nie możemy wygrać” – cytował Dugina red. Grzegorz Górny.

Aleksandr Dugin ma rację, gdy mówi, że każda wojna militarna ma także swój aspekt duchowy i moralny – zauważył felietonista.

– Dokonuje jednak perwersyjnej imitacji, kiedy siły dobra i jasności utożsamia z reżimem putinowskim, zaś rosyjskich zbrodniarzy i ludobójców czyni reprezentantami Królestwa Bożego niosącymi zbawienie. W rzeczywistości sam dokonuje tego, o co oskarża swoich zachodnich adwersarzy, czyli totalnego odwrócenia znaczeń i pojęć. Mamy więc do czynienia z sytuacją, którą spotykaliśmy już nie raz w historii, kiedy rosyjscy ideolodzy instrumentalizowali religię dla swoich celów politycznych. Także dziś chrześcijańska retoryka maskuje strategię podbojów i dominacji. Jet to wyjątkowe nadużycie imienia Bożego, którym usprawiedliwia się masowe mordowanie bezbronnych cywilów, kobiet i dzieci. Smutne jest w tym wszystkim to, że tak wiele osób i w Rosji, i na Zachodzie daje się na to nabierać, a przecież podczas objawień w Fatimie Matka Boża ostrzegła przed zgubnymi skutkami błędów Rosji dla całego świata – wskazywał redaktor.

Felieton red. Grzegorza Górnego z cyklu „Spróbuj pomyśleć” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl