[TYLKO U NAS] R. Winnicki: To społeczny charakter Marszu Niepodległości uformował go przez te wszystkie lata

Ja jestem bardzo zadowolony z tego (porozumienia), ponieważ (…) zachowaliśmy społeczny, oddolny i spontaniczny charakter Marszu Niepodległości, który sprawił, że ta manifestacja stała się tak wielka – mówił na antenie Radia Maryja w sobotnim wydaniu audycji „Aktualności dnia” Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

Strona rządowa i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości porozumiały się w sprawie wspólnego marszu 11 listopada. Negocjacje zakończyły się w piątek tuż przed północą.

Najkrócej ujmując rzecz, można powiedzieć, że to będą dwa zgromadzenia, a jeden marsz – wskazał gość Radia Maryja.

– Całość rozpocznie się o godzinie 14:00 na Rondzie Dmowskiego i w Alejach Jerozolimskich, gdzie zgromadzenie wspólnie otworzą prezes stowarzyszenia Robert Bąkiewicz oraz przedstawiciel rządu, (…) a o godz. 15:00 będzie przemówienie prezydenta. Po przemówieniu prezydenta ruszy najpierw kolumna rządowa, a następnie czoło Marszu Niepodległości, ta społeczna część, ruszy za kolumną rządową i biało-czerwoną flagą – mówił.

Robert Winnicki dodał: „jest to sytuacja optymalna, z której się niezwykle cieszymy”. Zwrócił także uwagę na społeczny charakter Marszu Niepodległości, „który tak naprawdę go uformował”.

– Ja jestem bardzo zadowolony z tego, że się udało, ponieważ zachowujemy dwie rzeczy. Pierwsza rzecz to wspólnotowe świętowanie Polaków z władzami państwowymi, a druga rzecz to zachowanie społecznego, oddolnego i spontanicznego charakteru Marszu Niepodległości, który tak naprawdę go uformował przez te wszystkie lata. Sprawił, że ta manifestacja stała się tak wielka, tak potężna i tak rosnąca w siłę z każdym rokiem – podkreślił polityk.

Prezes Ruchu Narodowego odniósł się również do transparentów i symboli. W tej społecznej, spontanicznej części zgromadzenia, jak co roku będzie można mieć emblematy parafii, koła łowieckiego, danej organizacji – zaznaczył.

– Jednak przede wszystkim stawiamy na biało-czerwone flagi – to podkreślamy my i strona rządowa. (…) Liczę także na mądrość uczestników i reakcję społeczną, że gdyby były jakieś prowokacje i pojawili się prowokatorzy z hasłami niegodnymi, to proszę dawać znać straży marszu, organizatorom czy też odpowiednim służbom. Myślę, że to w ogóle nie będzie miało miejsca, ale (…) apelujemy o zachowanie obywatelskiej czujności – akcentował Robert Winnicki.

Całość rozmowy z Robertem Winnickim w sobotnim wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl