fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] R. Jaśkowski: Przy bieżącej cenie gazu już dzisiaj bochenek chleba kosztuje około 15 złotych

Przy bieżącej cenie gazu już dzisiaj bochenek chleba kosztuje około 15 złotych. Chleb nie jest towarem luksusowym, każdy musi go codziennie spożywać, można odmówić sobie spożywanie droższych produktów jak szynka czy inne rzeczy. Chleb powinien kosztować tyle, żeby każdy mógł go kupić – mówił Ryszard Jaśkowski, prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem”, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” to polska spółdzielnia spożywców, która istnieje na rynku od wielu lat. Obecnie w Polsce istnieje 225 spółdzielni, które mają około 120 piekarni i 50 ciastkarni. Z racji podwyżek cen energii i gazu miejsca te były zmuszone do podwyżek cen pieczywa, czego skutkiem jest wyższa cena towaru na półkach sklepowych.

W naszej organizacji PSS „Społem” mamy 225 spółdzielni, które mają około 120 piekarni i około 50 ciastkarni. Na co dzień zużywają one energię do wypieku pieczywa. Zużywają również gaz, bo stanowi on w bochenku chleba ok. 18 proc., energia to 9 proc., a pozostałe składniki to surowce oraz wynagrodzenie, koszty dystrybucji i inne. Z końcem zeszłego roku bochenek chleba kosztował ok. 4 zł, natomiast kiedy objęła nas wyższa cena za gaz, to piekarnie, spółdzielnie podnoszą cenę pieczywa, bowiem nie można ograniczać kosztów, które się pojawiły. Jedyną szansą dla piekarni, nie tylko społemowskich, jest zamrożenie cen gazu na poziomie takim, jaki mają przedsiębiorstwa wrażliwe, czyli na poziomie 200,17 złotych, co spowoduje, że będziemy w stanie utrzymywać cenę pieczywa zdecydowanie poniżej 10 złotych – wyjaśnił Ryszard Jaśkowski, prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem”.

Obecnie bochenek chleba kosztuje około 15 zł, co za tym idzie, powoli staje się towarem luksusowym.

Przy bieżącej cenie gazu już dzisiaj bochenek chleba kosztuje około 15 złotych. Chleb nie jest towarem luksusowym, każdy musi go codziennie spożywać, można odmówić sobie spożywanie droższych produktów jak szynka czy inne rzeczy. Chleb powinien kosztować tyle, żeby każdy mógł go kupić – oznajmił prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem”.

Nieco niższe ceny chleba można zaobserwować w marketach. Należy jednak pamiętać, że pieczywo dostępne w dużych sklepach jest często produktem głęboko mrożonym i sprowadzanym z innych krajów.

Ostatnio pokazały się w mediach informacje, że część pieczywa w supermarketach dostarczana jest nawet z Chin. Kupując pieczywo w markecie, niejednokrotnie nie czytamy. Ono jest tańsze, ale jest głęboko mrożone. Oczywiście radziłbym, żeby ludzie zobaczyli, z czego ono jest produkowane, ile tam jest chemii w środku. Niejednokrotnie cena tego chleba nie jest powalająca. Ostatnio byłem w jednym z marketów i chleb wiejski kosztuje 4.89 zł za 380 gram, co daje prawie 12 zł w przeliczeniu na kilogram – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Alfred Bujara zaznaczył, że cena zaporowa za kilogram chleba to 6-8 złotych.

Trudno tutaj mówić o granicy, bo składa się na to wiele kosztów. Obawiam się, że sytuacja, iż piekarnie nie zostały objęte gwarancją cenową na gaz czy energię, może powodować pewne spekulacje, a więc ci, którzy mają mniejsze koszty, będą podwyższali cenę i ona będzie sztucznie rosła. To jest bardzo niebezpieczne i dojdzie do tego, jak mówi opozycja, że będziemy mieć chleb za 30 zł, a uważam, że rząd nie powinien do tego dopuścić. Myślę, iż cena zaporowa chleba to już jest 6 czy 8 zł za kilogram – zaznaczył przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl