fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] R. Czarnecki: Wydaje się, że kandydatura F. Timmermansa na przewodniczącego PE została zablokowana

Ta kandydatura napotkała na bardzo ostry opór, głównie z krajów naszego regionu. Bardzo mocny odpór dał temu premier Mateusz Morawiecki. To przyniosło dobry efekt. Wydaje się, że ta kandydatura zostanie zablokowana – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Odniósł się w ten sposób do wysunięcia przez państwa zachodniej Europy kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

W niedzielę rozpoczął się szczyt Unii Europejskiej. Szefowie rządów poszczególnych państw mają ustalić nazwiska kandydatów na najważniejsze stanowiska unijne. Donald Tusk zawiesił szczyt do wtorku. Najnowsze wieści, jakie dochodziły z Brukseli wskazywały, że faworytem jest Frans Timmermans.

– Tak było, ponieważ paradoksalnie w Japonii, parę tysięcy kilometrów od Europy, szefowie rządów Niemiec, Francji, Holandii i Hiszpanii ustalili, że byłby on optymalnym kandydatem na szefa Komisji Europejskiej. Ta kandydatura napotkała na bardzo ostry opór, głównie z krajów naszego regionu. Bardzo mocny odpór dał temu premier Mateusz Morawiecki. To przyniosło dobry efekt. Wydaje się, że ta kandydatura zostanie zablokowana – podkreślił Ryszard Czarnecki.

– To paradoks, że lewica przegrała wybory prawie w całej Europie, w zasadzie poza Hiszpanią, a kandydatem na szefa PE jest ich człowiek – dodał.

Przywódcy największych europejskich państw wciąż jednak muszą przekonać do swojego zdania pozostałych.

– Na dzisiaj obrady są przełożone dlatego, żeby państwa, które powiedziały nie być może zmieniły zdanie, więc nie wykluczam powrotu do kandydatury Timmermansa, ale póki co do przerwy wygrywamy 1:0 – wskazał europoseł.

– Nie chodzi tylko o Polskę, bo pan Timmermans atakował między innymi Włochy, Rumunię, Czechy, Słowację czy Węgry, więc tych rządów było więcej – zaznaczył.

Nie wiadomo jeszcze, kto miałby stanowić alternatywę dla Holendra. Wcześniej mówiło się o Manfredzie Weberze.

– My nie chcemy polityków, którzy będą atakować Polskę. Pan Weber też był tym politykiem – powiedział Ryszard Czarnecki.

Całość programu można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj