fot. PAP/Paweł Supernak

[TYLKO U NAS] R. Bąkiewicz o ogłoszeniu roku 2022 Rokiem UPA przez władze obwodu lwowskiego: Jakie działania naród ukraiński może podjąć w przyszłości, jeśli już dzisiaj wzorem dla niego mają być zbrodniarze? To tak jakby Niemcy przywrócili A. Hitlera i zaczęli czcić datę 1 września ’39

Ukraińska Powstańcza Armia to zbrodnicza formacja, która mordowała Polaków na terenach Galicji Wschodniej, Małopolski i Lubelszczyzny Wschodniej. Jej ideologia afirmowała jeden naród kosztem innego i głosiła, że dla dobra narodu ukraińskiego można mordować inne narody, w tym Polaków (…). Trudno sobie wyobrazić, jakie działania taki naród może podjąć w przyszłości, jeśli już dzisiaj wzorem dla niego mają być zbrodniarze. To tak jakby Niemcy przywrócili Adolfa Hitlera i zaczęli czcić datę 1 września 1939 roku lub zaczęliby celebrować pamięć o obozach koncentracyjnych – oznajmił Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Władze obwodu lwowskiego na Ukrainie ogłosiły rok 2022 Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ukraińscy czciciele zbrodniarzy domagają się podtrzymania ich inicjatywy na poziomie państwowym. Do sprawy odniósł się Robert Bąkiewicz.

– Ukraińska Powstańcza Armia to zbrodnicza formacja, która mordowała Polaków na terenach Galicji Wschodniej, Małopolski i Lubelszczyzny Wschodniej. Jej ideologia afirmowała jeden naród kosztem innego i głosiła, że dla dobra narodu ukraińskiego można mordować inne narody, w tym Polaków. Działania Stepana Bandery czy Romana Szuchewycza doprowadziły do sytuacji, w której duża część ukraińskiego chłopstwa, intelektualistów, a nawet duchownych Kościoła greckokatolickiego poparła zbrodniczą działalność – mówił prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Ukraińska Powstańcza Armia reprezentowała sobą faszystowskie i totalitarne zapędy ukraińskiego szowinizmu wobec Polaków. Ukraińcy za pomocą gwałtów i pogromów ludności polskiej chcieli odzyskać tereny, które w ich mniemaniu należały do Ukrainy.

– Dzisiaj wprowadza się rok UPA, co dla dobrego człowieka, który dąży do prawdy, jest czymś nieakceptowalnym. Nie możemy się na to zgodzić. To pokazuje tragedię naszych kontaktów z partnerem ukraińskim, który własną tożsamość narodową buduje na bandytach i ludobójcach. Trudno sobie wyobrazić, jakie działania taki naród może podjąć w przyszłości, jeśli już dzisiaj wzorem dla niego mają być zbrodniarze. To tak jakby Niemcy przywrócili Adolfa Hitlera i zaczęli czcić datę 1 września 1939 roku lub zaczęliby celebrować pamięć o obozach koncentracyjnych – powiedział gość Radia Maryja.

Konieczna jest stanowcza relacja MSZ i polskich władz, które od wielu lat podchodzą niezwykle łagodnie do relacji z Ukrainą.

– Domagamy się tego, żeby Ministerstwo Spraw Zagranicznych, premier Mateusz Morawiecki natychmiast podjęli działania. Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy utrzymywali przyjazne relacje, jeśli nasz partner przejawia takie postawy (…). Musimy domagać się zmuszenia naszego partnera do zmiany swojej postawy, jeśli chce zachować z nami dobre relacje – zaakcentował Robert Bąkiewicz.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Roberta Bąkiewicza można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl