[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krasnodębski o reparacjach wojennych: Ta sprawa, bardzo boląca Polaków, powraca i będzie powracać

Ta kwestia [reparacji-red.] pojawia się zawsze wtedy, kiedy w Polsce rządzi obóz patriotyczny. Tak było w latach 2005-2007. Potem następny rząd się już tym nie zajmował. […] Ta sprawa, bardzo boląca Polaków, powraca i będzie powracać, bo przypominamy sobie o niej zawsze np. 1 sierpnia, kiedy obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Zdzisław Krasnodębski.

W Warszawie trwa konferencja poświęcona sprawie odszkodowań za II wojnę światową. Jest to pierwsza tego typu debata z udziałem przedstawicieli niemieckich naukowców.

Jak podkreślił prof. Zdzisław Krasnodębski, wcześniej w podobnej tematyce odbyła się dyskusja w Parlamencie Europejskim, lecz bez udziału strony niemieckiej.

– Ona była poprzedzona wstępną dyskusją w Parlamencie Europejskim. Tam mieliśmy pewien problem, bo eksperci niemieccy ostatecznie się wycofali, byli tylko bardzo nieliczni, jeden z zaprzyjaźnionych socjologów, natomiast historycy i politolodzy wtedy jakoś jeszcze mieli obawę co do podjęcia tego tematu. Teraz mamy tutaj uczestników, politologów, dwóch historyków z bardzo ciekawymi referatami. Byli nawet przedstawiciele ambasady niemieckiej z tego, co wiem, ale dość niskiego szczebla – wskazywał gość „Aktualności dnia”.

Wiceprzewodniczący PE zwrócił uwagę na różnicę w podejściu do rozliczenia kwestii reparacji między Polską a Niemcami, gdyż strona niemiecka twierdzi, że ta sprawa jest już zamknięta.

– My uważamy, że sprawa jest jak najbardziej otwarta z różnych powodów. Jest na pewno otwarta jako przedmiot dyskusji polsko-niemieckiej. Ta konferencja jest tego przykładem. Co więcej, te dyskusje się dopiero zaczynają. To jest pierwsza konferencja – akcentował polityk.

Na mocy konferencji poczdamskiej została podjęta decyzja o przyznaniu Polsce reparacji, jednak rządzący naszym krajem komuniści decyzją Związku Radzieckiego w 1953 roku zrzekli się reparacji – przypomniał europoseł PiS.

– Myśmy nie dostali reparacji, w przeciwieństwie do państw, które nazywamy państwami Europy Zachodniej, ponieważ byliśmy pod sowiecką okupacją. Odróżnijmy też reparacje od odszkodowań indywidualnych. Obie są to bardzo ważne sprawy, ale nawet te odszkodowania indywidualne nie zostały w takim stopniu wypłacone, jak wypłacano niektórym ofiarom. Natomiast reparacje zostały nam przyznane przez konferencję w Poczdamie. Potem było zrzeczenie się ich w 1953 roku pod wpływem Związku Radzieckiego przez Bieruta. (…) Byliśmy państwem niesuwerennym – tłumaczył prof. Zdzisław Krasnodębski.

Kwestia reparacji dla Polski za II wojną światową będzie powracać cały czas – ocenił wiceprzewodniczący PE.    

– Ten problem pojawia się zawsze wtedy, kiedy w Polsce rządzi obóz patriotyczny. Tak było w latach 2005-2007. Potem następny rząd się już tym nie zajmował. On zajmował się czymś innym. Ta sprawa, bardzo boląca Polaków, powraca i będzie powracać, bo przypominamy sobie o niej zawsze np. 1 sierpnia, kiedy obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Przecież wiemy, że Warszawa była z premedytacją niszczona – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Kolejnym problemem utrudniającym uregulowanie kwestii reparacji wojennych jest przekonanie Niemców, że oni się już się rozliczyli za popełnione zbrodnie – wyjaśnił polityk.

 – Nie chodzi tylko o to, że to zadośćuczynienie było w przypadku Polski minimalne albo w ogóle go nie było na poziomie państwowym, tylko że w Niemczech istnieje takie przekonanie, że zrobiono wszystko, zrobiono wiele, obsypano Polaków szczodrobliwie różnymi darami, zadośćuczyniając im za popełnione zbrodnie i jeszcze istnieje takie przekonanie, że Niemcy się tak doskonale rozliczyli z przeszłością. To jest oczywiście zupełnie fałszywa świadomość, oparta na wielkiej niewiedzy o tym wszystkim, co się stało w Polsce w czasie okupacji – wskazywał europoseł PiS.

Całość rozmowy z prof. Zdzisławem Krasnodębskim w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl