By Sylwester Braun - Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4002882

[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Mówiąc o reperacjach ze strony Niemiec, nie możemy zapominać o reperacjach ze strony Rosji. Szkody wyrządzone przez Rosję były zbyt wielkie i zbyt wielki mają wpływ, aby o nich zapomnieć

W tym wypadku – w wymiarze moralnym – jednoznacznie podkreślenie stopnia szkód i zła, jakie wyrządzono Polsce, jest absolutnie czymś koniecznym. Mówiąc o reperacjach ze strony Niemiec, nie możemy zapominać o reperacjach ze strony Rosji. Szkody wyrządzone przez Rosję były zbyt wielkie i zbyt wielki mają wpływ, aby o nich zapomnieć. Czy coś z tego wyniknie dzisiaj, czy za kilka pokoleń, to już jest inny temat. To są warunki polityczne, warunki cywilizacyjne, na które nie mamy wpływu – powiedział prof. dr. hab. Piotr Jaroszyński, wykładowca akademicki, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

W Polsce coraz częściej mówi się o uzyskaniu reparacji wojennych od Niemiec za straty, które Rzeczpospolita poniosła podczas II wojny światowej. Mało osób mówi jednak o reparacjach od Federacji Rosyjskiej, która jest duchowym spadkobiercą Związku Radzieckiego.

– W tym wypadku – w wymiarze moralnym – jednoznacznie podkreślenie stopnia szkód i zła, jakie wyrządzono Polsce, jest absolutnie czymś koniecznym. Mówiąc o reperacjach ze strony Niemiec, nie możemy zapominać o reperacjach ze strony Rosji. Szkody wyrządzone przez Rosję były zbyt wielkie i zbyt wielki mają wpływ, aby o nich zapomnieć. Czy coś z tego wyniknie dzisiaj, czy za kilka pokoleń, to już jest inny temat. To są warunki polityczne, warunki cywilizacyjne, na które nie mamy wpływu. Moralność ma to do siebie, że żąda egzekwowania pewnych zasad niezależnie od tego, czy w danym momencie sprawiedliwości może stać się zadość – wskazał prof. Piotr Jaroszyński.

Felietonista zwrócił uwagę, że warto przypomnieć, co działo się w Polsce – po zaborach – ze strony Rosji.

Zygmunt Krasiński pokusił się o zebranie tak zwanych »ukazów«, czyli wolę cara, która przybiera postać prawa. Krasiński zrobił »zbiór ukazów i rozporządzeń zwróconych przeciw narodowości polskiej za panowania cara Mikołaja I« – przypomniał.

Prof. Piotr Jaroszyński przytoczył kilka punktów z dzieła Zygmunta Krasińskiego.

W lutym 1832 roku było wzniesienie dwustu dwóch klasztorów katolickich w prowincjach zabranych Polsce, a mianowicie dziewiętnaście bernardynów, trzynaście kanoników regularnych, jeden kanoników laterańskich, pięćdziesiąt pięć klasztorów dominikanów, trzydzieści jeden franciszkanów, dwa reformatów, dwa benedyktynów, dwadzieścia sześć karmelitów, jeden marianitów, karmelitów bosych, cztery pijarów, sześć kapucynów, pięciu misjonarzy, czterech bonifratrów, dwanaście trynitarzy, jeden cystersów, trzy augustianów. Tyle klasztorów powołanych na służbę Boga i człowieka zostało przez Rosjan zabranych – przypomniał.

Szóstego kwietnia rozkaz carski dot. przewiezienia do Petersburga Biblioteki Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a więc rozpoczęła się kradzież bibliotek. Jedne wykradano i wywożono do Rosji, a inne palono (…). Z kolei pierwszego maja 1832 roku car wydał ukaz znoszący uniwersytet w Wilnie, stolicy Litwy. Przestała istnieć tak zasłużona dla kultury polskiej i zachodniej placówka (…). To tylko fragmenty, przykłady. Jest tego znacznie więcej, dlatego my musimy również żądać reparacji za straty, jakie ponieśliśmy ze strony Rosji – podsumował wykładowca akademicki.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl