[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: Na prawo nie mogą mieć wpływu ci, w których interesie leży wyłudzanie podatku

Trzeba zrobić coś, by na prawo nie miał wpływu nikt, kto zajmuje się unikaniem tych podatków. W Polsce tak się stało, a przecież to jest patologia – powiedział o wyłudzeniach podatku VAT w Polsce ekonomista prof. Witold Modzelewski.

Polska gospodarka poniosła ogromne straty na wyłudzaniu podatku VAT. Sejm powołał specjalną komisję sejmową, która ma zająć się tym problemem. Jej celem jest zbadanie mechanizmów wyłudzania, by skuteczniej zapobiegać im w przyszłości.

– Komisja zajmuje się również akcyzą, którą musimy stosować. UE podjęła się zadania zharmonizowania tych dwóch podatków. Te podatki dostarczają niespełna połowę dochodów państwa. To dwa najważniejsze podatki. Jesteśmy skazani na te podatki. Przez te ostatnie lata (2007-2015) zaaplikowaliśmy sobie ich niezbyt dobre wersje i zrobiliśmy to nieudolnie, więc trzeba sprawdzić skąd ta nieudolność lub działanie w złej wierze – podkreślił prof. Witold Modzelewski.

Ekonomista nie wyklucza żadnej z przyczyn, które spowodowały możliwość wyłudzenia ogromnych kwot.

– Mafia podatkowa, która zajmuje się wyłudzaniem podatku VAT, to ci złodzieje, którzy się włamują do systemu. Nie poznaliśmy mechanizmów działania, a oni przecież nie przyznają się do tego. Straciliśmy około 300 mld złotych. Ponad połowę stracono przez wadliwość prawa. To klucz, który ktoś dał tym złodziejom – zaznaczył.

– Trzeba zrobić coś, by na prawo nie miał wpływu nikt, kto zajmuje się unikaniem tych podatków. W Polsce tak się stało, a przecież to jest patologia – dodał.

To nie jedyne powody, które doprowadziły do takiej sytuacji.

– Wiemy jak źle opłacana jest sfera budżetowa. Mamy też braki w policji i aparacie skarbowym. Ludzie dostają tam za mało pieniędzy. Nie chcą tam pracować i wolą emigrować – wskazał profesor.

Komisja śledcza ma za zadanie zbadanie mechanizmów.

– Komisja jest tylko po to, żeby to zło się nie powtórzyło. Od tego, by prowadzić sprawy jest policja i wymiar sprawiedliwości – podkreślił.

Całą rozmowę z prof. Witoldem Modzelewskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl