fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. W. Gontarski o pomówieniach pod adresem o. Tadeusza Rydzyka CSsR: Dziennikarze działają w interesie grupy osób, które chcą skłócić Kościół z otoczeniem świeckim

Ktoś najwyraźniej jest zainteresowany tym, żeby zaangażować redemptorystów, którzy mieliby stać za tą partią po to, by złożyć jakiś donos do Papieża, bo pamiętajmy, że takie sytuacje miały już miejsce. Prawo świeckie – kodeks cywilny i karny – mówi o tym, że można wystąpić do sądu o zaniechanie takich działań – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prawnik prof. Waldemar Gontarski. Odniósł się w ten sposób do nagonki, jaka kierowana jest pod adresem o. dra Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja od momentu powstania Ruchu Prawdziwa Europa – Europa Christi.

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do ewidencji partii politycznych. Liderem nowej siły politycznej jest prof. Mirosław Piotrowski. W niektórych mediach pojawiają się natomiast określenia „partia Rydzyka”, sugerujące powiązania nowej partii politycznej z osobą Dyrektora Radia Maryja o. dra Tadeusza Rydzyka CSsR.

– Kanon 28 Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi, że duchownym zabrania się przyjmowania urzędów politycznych, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej, zaś kanon 287 mówi o tym, że duchowni nie mogą brać udziału w partiach politycznych, ani w kierowaniu związkami zawodowymi – podkreślił prof. Waldemar Gontarski.

Zdaniem prof. Waldemara Gontarskiego nagonka i pomówienia pod adresem o. Tadeusza Rydzyka CSsR to znieważenie jego dobrego imienia, co według prawa podlega karze.

– Ktoś najwyraźniej jest zainteresowany tym, żeby zaangażować redemptorystów, którzy mieliby stać za tą partią po to, by złożyć jakiś donos do Papieża, bo pamiętajmy, że takie sytuacje miały już miejsce. Prawo świeckie – kodeks cywilny i karny – mówi o tym, że można wystąpić do sądu o zaniechanie takich działań. Jakich? Takich, które mają zaatakować dobre imię konkretnej osoby. Najkrócej mówiąc, kodeksy te chronią nasze dobre imię – zaznaczył prawnik.

To pomówienia dziennikarzy, którzy realizują interesy grupy osób – ocenił prof. Waldemar Gontarski.

– Dziennikarze mają służyć w interesie publicznym. Tutaj dziennikarze działają w interesie grupy osób, które chcą skłócić Kościół z otoczeniem świeckim, bo tutaj atakuje się osobę duchowną – powiedział.

Całą rozmowę z prof. Waldemarem Gontarskim można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj